Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parčík na Žilinskej a Radlinského ulici
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: mojapeticia.sk - koláž Bratislavadeň
22. októbra 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skTS Diskusia()

Bratislavčania bojujú proti výstavbe v parčíkoch na Žilinskej a Radlinského ulici, spisujú petíciu

Obyvatelia sa snažia petícou docieliť, aby sa zabránilo redukcii zelených plôch.

Zelene je z roka na rok v hlavnom meste menej. Hlavným dôvodom je to, že zelené plochy padnú za obeť výstavbe.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) začal v rámci projektu Živé miesta s premenou viacerých plôch v meste. Jeden z projektov je revitalizácia Parčíka Žilinská s priľahlou zastávkou. Obnovou má prejsť aj Parčík na Radlinského ulici.

Podozrenia obyvateľov

Miestni obyvatelia nesúhlasia s premenou parčíkov a chcú zabrániť redukcii zelenej plochy a životaschopnej zelene.

Parčík na Žilinskej a Radlinského ulici
Parčík na Radlinského ulici.Foto: mojapeticia.sk

Obyvatelia dotknutých lokalít majú však v prípade týchto projektov podozrenia z účelového odstraňovania životaschopnej zelene, porušovania záväzných dokumentov, nehospodárnosti, vylučovania obyvateľov z plánovania projektov a neprimeraného zapojenia záujmového zoskupenia,“ uvádzajú organizátori petície.

Plánovanú likvidáciu zelene považujú za popieranie princípov a celosvetových snáh o ochladzovanie miest v časoch negatívnych klimatických zmien.

Parčík na Žilinskej a Radlinského ulici
Parčík na Žilinskej ulici.Foto: mojapeticia.sk

Zeleň bude nahradená zeleňou

V rámci revitalizácie ubudne z výmery zelenej plochy – z Parčíka Žilinská 160 metrov štvorcových a z Parčíka Radlinského tretina plochy. Zmiznutá plocha by mala byť nahradená kamenným povrchom.

Organizátori petície apelujú na to, že projektové zámery porušujú strategické dokumenty, ktoré schválilo mesto a to Všeobecne záväzné nariadenie o starostlivosti o verejnú zeleň a ochrane drevín a Stratégiu adaptácie na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy na území hlavného mesta SR Bratislavy.

Pôvodná zeleň by mala byť nahradená novou zeleňou, ktorá druhovo nenadväzuje na tú pôvodnú. Aj pri tomto fakte organizátori petície tvrdia, že výmena zelene je v rozpore so špecifickými Zásadami ochrany pamiatkovo chráneného územia Pamiatkovej zóny Bratislava – centrálna mestská oblasť, oddiel Plochy zelene dotvárajúce pamiatkové územie.

Drahé investície

Revitalizácia oboch parčíkov si vyžiada nemalé finančné náklady. Realizácia projektu Parčík Žilinská sa vyšplhá na 144-tisíc eur a projekt Parčík na Radlinského ulici na 124-tisíc eur.

Petícia dáva do porovnania investíciu v parku Belopotockého, ktorý je v susedstve Parčíka Žilinská. Jeho vybudovanie stálo „len“ 60 tisíc eur, pričom má dvojnásobne väčšiu plochu ako Parčík Žilinská.

Organizátori majú preto podozrenie z nehospodárneho nakladania s verejnými financiami mesta a zadávania nadhodnotených jednorazových zákaziek.

Vynechali obyvateľov

Keď sa rozhodovalo o projektoch, miestnych obyvateľov sa údajne nikto na názor nepýtal. O projektoch sa dozvedeli náhodne z médií a propagačných stránok.

„Po výhradách zaslaných MIBu a primátorovi mesta sa obyvateľom podarilo dosiahnuť iba kozmetické ústupky, ktoré však v podstate projektových zámerov mesta takmer nič nemenia,“ konštatuje petícia.

Obyvatelia dotknutých lokalít sa odvolávajú na vyhlasovanú transparentnosť mesta. Žiadajú o zastavenie procesu realizácie projektov v oboch parčíkoch. Pod petíciu sa zatiaľ podpísalo takmer 500 ľudí.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X