Bratislavčania by privítali rekonštrukciu budovy Hlavnej stanice, prekáža im neporiadok či plno bezdomovcov

Hlavná stanica Bratislava
Foto: www.zsr.sk

Pozrite si výsledky prieskumu, ktoré pripravila spoločnosť Median SK. Hlavnou témou bola Hlavná stanica Bratislava a názory obyvateľov.

Niektorí sa za ňu hanbia, iní radšej privrú oči a nepovedia nič. Reč je o bratislavskej Hlavnej stanici, ktorá by potrebovala spolu s okolím rekonštrukciu ako soľ.

Ak vás zaujíma, čo si o tejto stavbe myslia Bratislavčania, pozrite sa na výsledky zaujímavého prieskumu. Nájdete v ňom názory a postrehy obyvateľov.

Obnovu potrebuje budova stanice

Najviac respondentov (43 %) uviedlo, že pod pojmom Hlavná stanica si ihneď vybaví samotnú budovu stanice. Ďalší ľudia si predstavia nástupišťa, podchody alebo autobusové a električkové koľaje. Ako tretiu vec uviedli respondenti koľajisko, depo alebo parkoviská.

Na otázke týkajúcej sa rekonštrukcie stanice sa zhodlo až 92 % respondentov, že by mala byť obnovená budova stanice. Netreba však podceňovať ani okolie – za obnovu Námestia Franza Liszta pred budovou by bolo 74 % respondentov.

Ľudia by privítali i vynovenie obratiska električiek (74 %), Námestia Franza Liszta (oblasť ku križovatke električiek, 64 %), parkoviska na ulici Žabotova (48 %), Múzea dopravy (41 %) a športového areálu Lokomotiva (24 %).

Hlavná stanica je špinavá a nemoderná

Čo vám napadne ako prvé v spojení s Hlavnou stanicou? Najviac Bratislavčanom vadí špina a neporiadok, zápach a neatraktívny vzhľad stavby. Spomenuli taktiež to, že budova stanice je nemoderná.

Po vyššie vymenovaných veciach nasledujú bezdomovci, ktorých je v blízkosti stanice plno alebo potulujúci sa ľudia. Najmenej respondenti spomenuli praktické veci v spojitosti s významom samotnej stanice ako cestovné lístky, ich nákup či doprava.

Ľudia vlakmi cestujú

Vlakmi cestuje denne veľa ľudí a o to viac by Bratislavčania ocenili rekonštrukciu Hlavnej stanice. Až 66 % respondentov uviedlo, že sa v okolí stanice pohybujú pre využívanie železničnej dopravy. Ide častejšie o ľudí vo veku 35-44 rokov, ľudí s vyšším dosiahnutým vzdelaním alebo obyvateľov Bratislavy III a Bratislavy IV.

Viac ako tretina respondentov (35 %) využíva v blízkosti stanice MHD. Ďalšie dôvody, prečo sa ľudia vyskytujú v blízkosti stanice, sú vyzdvihovanie alebo donáška osoby na stanicu (28 %), náhodné prechádzanie (15 %), využívanie služieb (7 %), parkovanie (5 %) a i.

Viac ako polovica opýtaných nevyužíva žiadne služby a z tohto dôvodu nevyužívajú služby Hlavnej stanice (56 %). Tvrdia to mladší obyvatelia vo veku 25-34 rokov alebo ľudia s maturitným vzdelaním. Od ruky má stanicu 24 % opýtaných, 23 % sa tam necíti bezpečne a 21 % ľudí sa tomuto priestoru vyhýba.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk