Prvý týždeň meraní ukázal, že na niektorých miestach v hlavnom meste sa v ovzduší nachádza takmer 180-tisíc ultra jemných častíc na centimeter kubický, zdraviu škodlivé sú už hodnoty nad 20-tisíc.
Bratislavčania dýchajú vzduch, ktorý môže vážne ohrozovať ich zdravie. Uviedla to na tlačovej konferencii iniciatíva Za čisté ovzdušie, ktorá od 19. do 29. novembra monitoruje kvalitu ovzdušia v Bratislave.
Prvý týždeň meraní ukázal, že na niektorých miestach v hlavnom meste sa v ovzduší nachádza takmer 180-tisíc ultra jemných častíc na centimeter kubický. Zdraviu škodlivé sú pritom všetky hodnoty nad 20-tisíc týchto častíc na centimeter kubický.
Prieskum v hlavnom meste vykonáva iniciatíva Za čisté ovzdušie v spolupráci s občianskym združením Cyklokoalícia na základných školách na Novohradskej a Vazovovej ulici, Hodžovom námestí, Trnavskom a Račianskom mýte a v interiéri aj exteriéroch evanjelickej školy na Palisádach.
Najväčšie znečistenie
Zvýšené hodnoty ultra jemných častíc namerali na všetkých miestach. Najväčšie znečistenie zaznamenali na Trnavskom mýte, kde počet častíc prekročil normu takmer osemnásobne. Ultračastice sú pre ľudský organizmus nebezpečné, pretože ľudské telo si voči nim nedokáže vytvoriť protilátky.
Častice sa začnú usadzovať v organizme a môžu spôsobovať tzv. neurotoxicitu, ktorá sa prejavuje zápalmi a môže vyústiť do srdcovo-cievnych a dýchacích ochorení či nádorových ochorení mozgu.
Najvyššia nameraná hodnota na križovatke pred evanjelickou základnou školou dosahovala 80-tisíc ultra jemných častíc na centimeter kubický, na Vazovovej ulici ich bolo 70-tisíc.
Zámerné načasovanie
„Merania v Bratislave sme zámerne načasovali tak, aby sa prekrývali s konferenciou EU Clean Air Forum, ktorá bude tento týždeň prebiehať v Bratislave. Ľudia sú často strašení tým, že ročne u nás zomrie 4 000 ľudí v dôsledku zlého ovzdušia. V skutočnosti ale poriadne nevieme, čo vlastne dýchame. Chýbajú nám kvalitné dáta, na základe ktorých by sme vedeli vyhodnocovať kvalitu ovzdušia. Opatrenia zo strany štátu preto považujeme za absolútne nedostatočné,“ uviedla Dana Mareková z iniciatívy Za čisté ovzdušie.
Na to, aby celý výskum poskytol kvalitné údaje, si zapožičala iniciatíva prístroje z Nemecka od americkej spoločnosti TSI. Tie im umožňujú podrobný monitoring stavu ovzdušia, ktorý dokáže vykonať každú minútu nový prieskum aktuálneho stavu. Výsledky výskumu poskytnú jeho realizátori Magistrátu hlavného mesta SR aj Ministerstvu životného prostredia (MŹP).
Ministerstvo sa aktuálnou situáciou ovzdušia síce zaoberá, iniciatívna však jeho opatrenia považuje za nedostatočné. Apelujú na MŽP, žiadajú systémové riešenia a dodávajú, že o zvýšenie kvality ovzdušia musia dbať aj firmy a občania. Problém s kvalitou ovzdušia totiž podľa iniciatívy nie je iba v Bratislave, ale týka sa celého územia SR.
Konferencia na hrade
Čistota ovzdušia bude hlavnou témou konferencie EU Clean Air Forum, ktoré sa vo štvrtok a v piatok uskutoční v priestoroch Bratislavského hradu. Na konferencii sa stretne viac ako 500 odborníkov z celej Európy, diskutovať budú o opatreniach pre zlepšenie kvality ovzdušia v Európe. Výsledky diskusií by mohli zlepšiť situáciu nielen v Európe, ale aj v ostatných častiach sveta.
Ako uviedol Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, riešeniami, ktoré sa zavádzajú v Európe, sa zvyknú inšpirovať aj krajiny mimo nej, hlavne v Ázii a Afrike. „Od politikov, ktorí sa stretnú v Bratislave, očakávame razantné kroky – chceme vedieť, čo dýchame a chceme zdravšie ovzdušie,“ uzavrela Mareková.