Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kúpele Central
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - BratislavaDen, Youtube - koláž Bratislavadeň
21. októbra 2021 ZaujímavostiZ histórie Bratislavy od BratislavaDen.sk Diskusia()

Bratislavčania kedysi navštevovali kúpele Centrál, ostali však už len v spomienkach

Známe kúpele museli zavrieť iba po piatich rokoch od otvorenia pre technické problémy.

Dnešní Bratislavčania si spájajú Trnavské mýto s nemocnicou, tržnicou či obchodným domom Central. Pred niekoľkými desiatkami rokov sa na mieste dnešného obchodného domu nachádzali veľké kúpele Centrál.

Výstavbu kúpeľov sledovali médiá aj verejnosť. Stavebné práce však nešli ako po masle – hoci bol projekt naplánovaný v 70. rokoch, samotná výstavba sa pretiahla až do konca 80. rokov.

Termín otvorenia v nedohľade

Základný kameň výstavby sa slávnostne položil v máji 1973. Rátalo sa s vybudovaním malého a veľkého bazéna, parným kúpeľom, saunami, holičstvom a reštauráciou. Viacúčelové kúpele mali byť dokončené v roku 1977.

Termín otvorenia sa však neustále odkladal. Ak prešli testom niektoré časti kúpeľov, iné boli už za tie roky v nevyhovujúcom stave a bolo ich potrebné prerobiť.

Technické problémy

Bratislavčania sa vysnívaných kúpeľov dočkali v roku 1987. Nikto však netušil, že sa priestory kúpeľov zavrú skôr, ako trvala samotná výstavba.

Olympijský plavecký bazén s dĺžkou 50 metrov čelil opakovaným technickým problémom. Pamätníci uviedli, že bazén veľakrát tiekol. Kúpele zavreli definitívne svoje brány len 5 rokov po otvorení.

Na krátku prevádzku bazénov a parného kúpeľa si zaspomínali aj samotní obyvatelia na Facebooku. Mnohí na miesto chodili s deťmi a priateľmi, deti zase na plavecké výcviky. Po plávaní sa návštevníci presunuli do kaviarne a dopriali si zaslúžený oddych pri káve či chutnom jedle. Pani Radka mala dokonca v kúpeľoch stužkovú.

Kúpele Central
Kúpele Central sa dlhšie stavali, ako boli otvorené.Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch - BratislavaDen

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X