Bratislavčania mali v minulosti iné Vianoce: Jedla sa rybacia polievka a Vajnory boli známe pre svoju štrúdľu

Vianočné zvyky v minulosti
Foto: ilustračné, Gettyimages

Kapor na vyprážanie sa objavil až po roku 1948, vianočný stromček visel zo stropu a darčeky boli len symbolické. Čítajte ďalej o vianočných zvykoch v minulosti.

Aj vianočné zvyky majú svoju históriu. Etnologička Katarína Nádaská porozprávala o nich pre magazín ahojmama.pravda.sk. Vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie.

Vianočný stromček visel zo stropu

Hoci to znie zvláštne, vianočný stromček visel zo stropu. Dôvod je jednoduchý – v dome bolo málo miesta. Najprv visel dolu nohami, neskôr bol už otočený.

Zaujímavé je, že v niektorých slovenských regiónoch (Kysuce, východné Slovensko) až do 20. storočia neozdobovali obyčajní ľudia na Vianoce stromček. V meštiackych rodinách poznali stromčeky už od 17. storočia. „Gro Vianoc býval na našom území do konca 19. storočia betlehém. Stromček k nám prišiel z nemeckých krajín,“ objasnila etnologička.

Jedlá na štedrovečernom stole

Na stole sa objavovalo viac chodov, bežné boli aj 12-chodové jedlá. „Jedál sa muselo variť viac, pretože to bola symbolika – čím viac jedál budú mať, tým lepšie sa budú mať, a lepšia bude aj úroda nasledujúci rok,“ tvrdí Nádaská.

Vianočné jedlá sa v každej časti Slovenska líšili. Bratislavský kraj spadá do podunajskej oblasti, pre ktorú bola v minulosti typická rybacia polievka namiesto kapustnice. Taktiež je Bratislavský kraj vinohradnícka oblasť a práve pre tieto oblasti bol prípitok považovaný za chod večere.

A aká je história ryby, ktorá sa podáva s majonézovým šalátom? V súčasnosti sa najčastejšie konzumuje kapor, no toho Slovensko pozná až od roku 1948, kedy začal komunizmus. Naši predkovia preferovali iné druhy rýb, napríklad pstruhy a mreny.

Kým v hlavnom meste sa konzumovali oblátky s medom a cesnakom, na Záhorí to boli trubičky. Zo sladkých jedál sa piekli iba koláče. Vajnory boli vychýrené pre svoje štrúdle, ktoré boli plnené orechmi, makom, lekvárom, tvarohom.

Vianočné zvyky

Z vianočných zvykov môžeme spomenúť prestieranie pri stole o jedno miesto navyše. Išlo o spomienku na zosnulých príbuzných. Na čelo sa kreslil aj medový kríž.

Verilo sa, že šupiny kapra prinášajú bohatstvo a dávali sa pod obrus. Zdravie rodiny malo zabezpečiť prekrojené jablko počas večere. Aké vianočné zvyky má vaša rodina?

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom