Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bylinky, príroda, zdravá strava
Foto: ilustračné, pexels.com
3. novembra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavčania môžu hlasovať o projektoch z Občianskeho rozpočtu

Na projekty vyčlenilo hlavné mesto zo svojho rozpočtu 50-tisíc eur.

Od novembra môže bratislavská verejnosť hlasovať o projektoch z Občianskeho rozpočtu 2020. Bratislava vyčlenila na projekty 50-tisíc eur. Do tzv. Burzy nápadov tento rok zaslali ľudia 33 návrhov, najviac v kategórii životné prostredie.

O tom, ktoré z projektov zrealizujú, môže verejnosť rozhodnúť v hlasovaní, ktoré má byť od 2. do 14. novembra. Po hlasovaní víťazné projekty zaradia do návrhu rozpočtu hlavného mesta, o ktorom následne rozhodnú mestskí poslanci. Informoval o tom bratislavský magistrát.

Z celkovo doručených 33 návrhov sedem nespĺňalo požadované podmienky, dva projekty boli žiadateľmi stiahnuté počas verejného prerokovania priamo na mieste, ostatné boli zaradené ako odporúčania pre mesto, mestské časti a mestské podniky.

Na základe odborného posúdenia a po verejnom prerokovaní z 33 doručených návrhov postúpilo do verejného hlasovania celkovo desať občianskych podnetov – v kategóriách životné prostredie šesť, dva v kategórii šport, a po jednom v kategóriách doprava a komunikácie, a kultúra.

Životné prostredie aj cyklocesty

V oblasti doprava bol predložený návrh označenia cyklocesty v Petržalke a zvýšenie bezpečnosti pre peších v danej lokalite. Cieľom predloženého projektu je vyznačiť na širokom chodníku cyklotrasu a v časti Bosákova/Mlynarovičova/Šustekova zvýrazniť priechody pre chodcov a cyklistov farebne aj reflexnými blikajúcimi svetlami na solárnu energiu.

V oblasti životného prostredia predložili šesť návrhov. Sú to „Zeleň bez obmedzenia priestoru“ v mestskej časti Ružinov. Cieľom predloženého návrhu je umiestniť zeleň v Ružinove, a potenciálne aj v iných mestských častiach, na miesta, kde by nebránila rozvoju mestskej časti – k cestám, chodníkom a budovám, prípadne na strechy a steny budov, električkové trate a strechy zastávok. Projekt „Tradičné aleje“ v Čunove navrhuje obnoviť pôvodnú aleju výsadbou približne 30 stromov popri odbočke cesty 1/2.

Cieľom projektu „Regulácia premnožených pouličných mačiek v Bratislave“ je odchyt, liečba, kastrácia pouličných mačiek, ktoré sú vo väčších mestách problémom, ako aj redukcia počtu voľne žijúcich mačiek s nekontrolovaným množením, čím sa zabezpečí aj lepší zdravotný stav a bude menšie riziko prenosu chorôb.

Výsadba stromov a zelene na vhodných plochách a zmiernenie klímy je cieľom projektu „Stromová aleja v blízkosti ulíc Hradská – Dvojkrížna“ vo Vrakuni, ktorým chcú zlepšiť podmienky na vrakunskom sídlisku.

Hlasovanie za projekty

Úprava existujúceho parčíka, orez drevín, revitalizácia a prípadná výsadba zelene je predmetom projektu „Odborná sadovnícka úprava parčíka na Mraziarenskej 1-5“ v Ružinove. Cieľom projektu „Údržba pilónov na premostení Ružinovskej a Bajkalskej“ je ich vyčistenie od grafitov a opatrenie antigrafitovým náterom. Antigrafitový náter by do budúcnosti zamedzil devastácii fasády. Výsledkom by bolo zlepšenie estetiky a vizuálu mesta na Ružinovskej ulici.

Reedícia knihy „Osobnosti ulíc Bratislavy“ je jediným projektom v oblasti kultúry, ktorý navrhuje dotlač tohto titulu, jeho distribúciu do škôl a propagáciu. Prípadne tiež redukciu obsahu, preklad a marketing pre zahraničných návštevníkov. V športe odporučili dva projekty a to „Workoutové ihrisko na Švantnerovej ulici“ v Dúbravke a „Nový asfalt na ihrisko Belinského“ v Petržalke.

O jednotlivých projektoch môžu hlasovať ľudia s trvalým pobytom v Bratislave, ktorí sú starší ako 15 rokov. Hlasovať je možné iba raz za ľubovoľné množstvo projektov. Hlasovať sa bude dať od 2. do 14. novembra osobne v podateľni magistrátu alebo elektronicky prostredníctvom formulára, ktorý spustia 2. novembra na internetovej adrese tu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X