Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
paneláky, byty
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
6. januára 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Bratislavčania môžu od tohto roka podať daň z nehnuteľnosti prvýkrát aj elektronicky

Bratislavčania majú povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti do 31. januára 2017. Priznanie k dani z nehnuteľnosti podávajú len tie fyzické a právnické osoby, ktorým pribudla nehnuteľnosť alebo nastala zmena oproti vlaňajšiemu roku. Novinkou je možnosť podania daňového priznania elektronickou formou.

Podanie daňového priznania sa týka nových nehnuteľností, alebo zmeny vlastníckych vzťahov ku pôvodnej nehnuteľnosti, alebo v prípade dedičstva – rozdelenia na nových spoluvlastníkov. Daňovník si nemusí v priznaní k dani z nehnuteľnosti sám vypočítavať daň z nehnuteľnosti. Musí však uviesť číslo parcely, orientačné číslo a súpisné číslo pri stavbách, číslo bytu pri bytoch. Údaje sú uvedené v liste vlastníctva k nehnuteľnosti, alebo v rozhodnutí katastrálneho odboru, Okresného úradu Bratislava, alebo v zmluve, ktorou nadobudol nehnuteľnosť.

V prípade bezpodielového vlastníctva manželov podáva priznanie len jeden z manželov. V prípade spoluvlastníkov podávajú vlastníci daňové priznanie buď každý do výšky svojho podielu, alebo na základe dohody spoluvlastníkov podá daňové priznanie jeden z nich.

Pokuta za nepodanie daňového priznania v lehote je od 5 do 3 000 eur podľa závažnosti priestupku. Do predmetu zdanenia patria okrem stavieb, bytov, nebytových priestorov a pozemkov aj napríklad stavby podzemných garáží, ambulantných stánkov a prenosných trafostaníc.

Najčastejšie chyby, ktorých sa daňovníci dopúšťajú, sú: chýba podpis daňovníka, neboli vyplnené priľahlé pozemky či nesprávne zaradenie nehnuteľnosti pri právnických osobách a pod.
Tohtoročnou novinkou je podanie priznania k dani z nehnuteľnosti elektronicky, ktoré je komfortnejšie a praktickejšie najmä z časového hľadiska. Stačí mať elektronický občiansky preukaz a službu je možné vybaviť na portáli www.esluzbyba.sk. Okrem elektronickej formy je ale stále možné podať daňové priznanie klasicky poštou alebo ho daňovník podá osobne v podateľni oddelenia miestnych daní a poplatkov na Blagoevovej ulici v Petržalke.

V prípade, ak daňovník podáva priznanie k dani z nehnuteľnosti poštou, odporúčame uviesť aj ďalší kontakt, napr. adresu elektronickej pošty alebo telefónny kontakt a priložiť uvedené prílohy v obyčajnej neoverenej fotokópii. Ako list vlastníctva postačuje kópia informatívneho výpisu alebo výtlačku z katasterportálu.

Zmenou oproti minulému roku je aj úprava dane pre vybrané skupiny stavieb. Odhadovaný zvýšený výber bude približne 8 mil. eur, z čoho 50% ide mestu, 50% mestským častiam. Všetky financie, ktoré takto mesto získa, sa vrátia do verejných priestorov – ciest, chodníkov, zelene. Takto získané financie budú účelovo viazané, aby Bratislavčania presne vedeli, čo bolo z týchto financií opravené. Zároveň boli rozšírené zľavy pre starších ľudí a ťažko zdravotne postihnutých občanov – nárok na zľavu tak už od tohto roku budú mať občania od 65 rokov vo výške 60 % (doteraz platila 50-percentná zľava pre ľudí nad 70 rokov).

Podrobné informácie ako aj formuláre a tlačivá si môžu daňovníci pozrieť a stiahnuť z webovej stránky hlavného mesta www.bratislava.sk v sekcii dane alebo na www.esluzbyba.sk.

Zmeny súvisiace s prijatým novým VZN platným od 1. januára 2017:

sadzba pre byty sa zvýšila o 30 %, čo predstavuje 0,66 eur/mesiac (napríklad predtým zaplatil majiteľ priemerného bytu 26,6 eur/rok a po novom zaplatí 34,6 eur/rok),
sadzba pre domy sa zvýšila o 30 %, čo predstavuje 1,675 eur/mesiac (napríklad predtým majiteľ priemerného domu zaplatil 66 eur/rok a po novom zaplatí 86 eur/rok),
sadzba pre chaty a garáže sa zvýšila o 10 % a ostatné stavby o 50 %,
hodnota stavebného pozemku sa zvýšila o 150 %,
sadzba dane za stavby určené na pôdohospodársku produkciu  sa zvýšila o 50 %.

Zľavy:

od 2017 občania nad 65 rokov a držitelia ŤZP preukazov majú nárok na 60 % zľavu (tzn. že pri zvýšení o 30 % budú platiť cca rovnako ako doposiaľ) a bude sa to týkať približne 23 % z celkového počtu obyvateľov Bratislavy,
do 2017 platilo oslobodenie pre občanov nad 70 rokov a ŤZP zľava bola vo výške 50 % (obyvateľov nad 70 rokov je približne 14 %).

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X