Bratislavčania sú proti hazardu v meste, iniciatíva Zastavme hazard odovzdala petíciu za zákaz herní a kasín

Herne kasína petícia zastavme hazard
Foto: ilustračné, GettyImages

Bratislavu teraz čaká kontrola petície a pripomienkovanie mestskými časťami.

Iniciatíva Zastavme hazard v stredu odovzdala hlavnému mestu petíciu za zákaz herní a kasín, ktorú v deň volieb do NR SR 29. februára podpísalo viac ako 104 390 Bratislavčanov. V tlačovej správe o tom informovali iniciátori petície Michal Makovník, Jozef Melicher, Pavol Graňák a Peter Beňa.

Znova sa podarila veľká vec. Po prvej petícii za zákaz herní sa podarilo vyzbierať podpisy pod druhú petíciu, z toho drvivú väčšinu podpisov za jediný deň,“ povedal Michal Makovník a dodal, že to dokazuje, že Bratislavčania vo svojom meste hazard stále nechcú.

Petíciu odovzdávame neskôr, pretože nás o to vzhľadom k svojim procesom mesto požiadalo,“ vysvetlil Makovník a doplnil, že mesto čaká napríklad ešte kontrola a pripomienkovanie mestskými časťami a treba brať do úvahy aj letné prázdniny. „Veríme však, že všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu v Bratislave sa podobne rýchlo ako v Nitre stane skutočnosťou,“ uzavrel.

Počet gamblerov klesol

Jozef Melicher uviedol, že iniciatíva verí, že vedenie hlavného mesta pristúpi k vybaveniu zodpovedne a dodrží všetky zákonné lehoty a postupy, aby nikto nemohol petíciu a spôsob jej vybavenia napadnúť na súde.

Pred pár mesiacmi sme zažili situáciu, keď sa herne a kasína museli pre koronakrízu zatvoriť. Videli sme, čo by znamenal celoplošný zákaz kamenných herní na Slovensku,“ doplnil Pavol Graňák a dodal, že počet gamblerov, ktorí vyhľadávali v centrách akútnu pomoc, klesol až o 70 percent.

Tiež výrazne klesol počet volaní na Linku pomoci pre problémy s hraním a len malý počet hráčov sa presunul na internet. To je jasný dôkaz, že zníženie dostupnosti hazardných hier vedie k nižšiemu počtu problémových hráčov a závislostí, a tým k zníženiu kriminality,“ uzavrel Graňák.

Zraniteľnosť spoločnosti

Súčasná ekonomická kríza je veľkou výzvou pre Slovensko, aby sa podporili a rozvíjali také druhy podnikania, ktoré budú tvoriť hodnoty a prispejú k bohatšej spoločnosti. Herne a kasína k nim nepatria, pretože ešte viac zvyšujú zraniteľnosť spoločnosti,“ dodal Peter Beňa a doplnil, že Slovensko bude potrebovať financie na podporu drobných prevádzok a živnostníkov, aby spoločnosť prežila.

Treba si položiť otázku, či by mal štát zachraňovať aj také prevádzky, ako sú herne a kasína. Počas krízy môžu ľudia oveľa skôr uveriť bludu, že prostredníctvom hazardu získajú rýchle peniaze, to môže viesť k nárastu počtu gamblerov,“ uzavrel.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk