Bratislavčania zhodnotili prácu magistrátu a Valla, najnespokojnejší sú obyvatelia v jednom okrese (výsledky prieskumu)

Prieskum, Bratislava
Foto: Median SK, SITA - koláž Bratislavadeň

Pozrite si výsledky prieskumu mesta, ktoré sa podarilo získať portálu Bratislavadeň. Hlavnou témou boli názory obyvateľov na spokojnosť s kvalitou služieb magistrátu, ale i to, ako hodnotia prácu primátora Matúša Valla.

Koľko Bratislavčanov, toľko názorov na prácu mesta a jeho primátora. Prieskum mapoval názory obyvateľov mesta, ktoré sa týkali kompetencií či kvality služieb bratislavského magistrátu. Posvietil si aj na hodnotenie niekoľkoročnej práce Matúša Valla.

Prieskumy Vnímanie a názory na bývanie v hlavnom meste Bratislava a Vnímanie a názory na služby hlavného mesta Bratislava dal vypracovať bratislavský magistrát v júli 2021. Dodávateľom bola spoločnosť Median SK. Celková cena prieskumov sa vyšplhala na 14 760 eur.

Poskytovanie služieb v Bratislave

Bratislavský magistrát sa má starať o to, aby všetko v meste klapalo, ako má a zároveň sa cítili obyvatelia dobre a komfortne. Takmer 80 percent opýtaných si myslí, že v kompetenciách magistrátu sú starostlivosť o osvetlenie a smetné koše i likvidácia odpadkov.

Približne dve tretiny respondentov uviedli, že tam patria kosenie a orez drevín, údržba chodníkov či odhŕňanie snehu. Zhruba každý druhý opýtaný označil za služby v starostlivosti magistrátu zariadenia opatrovateľskej starostlivosti, školy a centrá voľného času.

Prieskum, Bratislava
Prieskum o kompetenciách magistrátu. Foto: Median SK

Bratislavčania následne hodnotili spokojnosť s kvalitou služieb. Najspokojnejší sú so starostlivosťou o osvetlenie a smetné koše aj likvidáciou odpadu. Najviac im robili vrásky na čele zariadenia opatrovateľskej starostlivosti a domáca ošetrovateľská starostlivosť, myslia si to hlavne respondenti nad 65 rokov.

Prieskum, Bratislava
Prieskum o spokojnosti s kvalitou služieb. Foto: Median SK

Čo sa týka dostupnosti služieb, v priemere boli respondenti najspokojnejší so základnými a strednými školami. Respondenti vo veku 33-44 rokov vyjadrovali najčastejšie nespokojnosť s materskými školami. Rovnako ako pri predošlej otázke, Bratislavčania boli najmenej spokojní so zariadeniami opatrovateľskej služby a s domácou opatrovateľskou službou.

Prieskum, Bratislava
Prieskum spokojnosti s dostupnosťou služieb. Foto: Median SK

Nedostatky v službách a klimatické zmeny

Respondenti pociťovali najväčšie nedostatky v službách počas pandémie v zdravotníckych zariadeniach, čo označila až polovica. Pätiny opýtaných sa dotkli služby starostlivosti o deti, a to najmä ľudí vo veku 25-34 rokov.

Prieskum, Bratislava
Prieskum o nedostatkoch v službách počas pandémie. Foto: Median SK

Prieskum mapoval i klimatické zmeny a rolu mesta. Až 80 % opýtaných vníma zmeny v meste ako vysoké letné teploty, búrky či sucho. Častejšie túto odpoveď zvolili ľudia s vysokoškolským vzdelaním, zmeny mierne častejšie nezaznamenali muži.

Mesto by malo podľa takmer každého respondenta podnikať kroky, aby sme sa vysporiadali so zmenami. Viac s týmto súhlasili ľudia s vyšším vzdelaním. Nesúhlas vyjadrilo 10 % respondentov, najčastejšie starší.

Prieskum, Bratislava
Prieskum o klimatických zmenách a role mesta. Foto: Median SK

Hodnotenie práce primátora

Viac ako 60 % opýtaných je spokojných s doterajšou prácou Valla, z nich je veľmi spokojných 16 percent. Spokojnejší sú respondenti s vyšším vzdelaním (71 % bolo vysokoškolsky vzdelaných) a vyššími príjmami.

Prieskum, Bratislava
Prieskum o spokojnosti s prácou primátora. Foto: Median SK

Z prieskumu plynie, že z pohľadu okresov sú najspokojnejší respondenti z Bratislavy I, nasledujú okresy Bratislava III a Bratislava II. Prácu primátori najhoršie hodnotili respondenti z okresu Bratislava V.

Necelá tretina nemá pozitívny názor na prácu primátora a boli to častejšie muži či ľudia s nižším vzdelaním. Takto odpovedali taktiež respondenti, ktorí nemajú radi Bratislavu, no žijú v meste z určitých dôvodov.

Prieskum, Bratislava
Prieskum o spokojnosti s prácou primátora. Foto: Median SK

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk