Bratislavčanka Klaudia má netypickú prácu: Upravuje a líči zosnulých už takmer 20 rokov

Rozhovor upravuje a líči zosnulých
Foto: archív K.V.

Práca s mŕtvymi pani Klaudii Vartíkovej vyhovuje a tvrdí, že pracovať so živými klientmi ju obťažuje. Nahliadnite viac do jej práce a dozviete sa, ako funguje starostlivosť o zosnulých pred pohrebmi.

Zamestnanie, ktoré nemá presne zadefinovaný názov, nenájdete na pracovných portáloch každý deň. Pani Klaudia Vartíková sa stará o vizáž mŕtvych už takmer 20 rokov a bola to jej vysnívaná práca. Pracuje pre pohrebníctvo v Bratislave.

Ľudia reagujú rôzne

„Po práci s mŕtvymi som túžila od malička. Keď som mala 21 rokov, tak som rodičom povedala, že si ideme otvoriť pohrebnú službu,“ spomína pani Klaudia. Je vyštudovaná kozmetička, no vo svojom odbore nechcela nikdy pracovať.

Dôvodom je typ klientov pri práci kozmetičky. „Práca so živými klientmi ma dosť obťažuje,“ priznala pani Klaudia. Keďže ju desila práca so živými, ale mŕtvi neboli prekážkou, bolo jasné, v akej sfére si bude hľadať zamestnanie.

Keď sa niekto dozvie, akú prácu má pani Klaudia, ľudia reagujú rôzne. Niekoho to podľa jej slov úplne fascinuje a má mnoho otázok, no nájdu sa aj takí, ktorým sa to hnusí.

Rozhovor upravuje a líči zosnulých
Pani Klaudia je vyštudovaná kozmetička. Foto: archív K.V.

Bez bežnej pracovnej doby

Dôležité je, aby zosnulý vyzeral čo najlepšie na poslednej rozlúčke s rodinou a priateľmi. Pani Klaudia sa stará o jeho kompletnú vizáž.

„Náplň mojej práce je od obliekania zosnulého až po konečnú vizáž, ako je úprava rúk, tváre, vlasov. Cieľom je, aby zosnulý ležal rovno v truhle,“ vysvetľuje pani Klaudia.

Ak ostáva viac dní do pohrebu a telo sa už nachádza v pohrebníctve, zosnulého nakrémujú. Jeho telo ostane v dobrom stave a zároveň sa s ním pred samotným pohrebom lepšie pracuje.

Zamestnanie nemá bežnú pracovnú dobu. „Pracujem, keď je to potrebné a to aj počas noci. Keď nás zavolajú, sadneme do auta a musíme ísť pre zosnulého aj domov, keď tam zomrie. Pracujeme cez sviatky, víkendy, proste stále,“ tvrdí Bratislavčanka.

Rozhovor upravuje a líči zosnulých
Pomôcky, ktoré sú potrebné na prácu so zosnulými. Foto: archív K.V.

Lepila zosnulému oholené strnisko

Hovorí sa, že pracovať s mŕtvymi je psychicky náročné a z tohto dôvodu sa mnohí musia posilniť alkoholom. Pani Klaudia však túto informáciu nevie potvrdiť ani vyvrátiť, pretože s manželom nepijú a nezaujímajú sa o to.

Na záver sme sa opýtali, či má z práce nejakú nezabudnuteľnú skúsenosť. „Pred veľa rokmi som si neprečítala poriadne sprievodný lístok k zosnulému a on nosil strnisko na tvári celý život. Ja som ho oholila na hladko. Potom som mu lepila strnisko asi 7 hodín, ale nakoniec to dopadlo dobre, lebo si to nikto nevšimol,“ dodáva pani Klaudia.

Rozhovor upravuje a líči zosnulých
Pani Klaudia v práci. Foto: archív K.V.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk