Bratislavčanov pred desiatkami rokov upútala obrovská maľba na paneláku, išlo o novinku

Maľba na Námestí Hraničiarov
Foto: Youtube, Bratislavadeň - koláž Bratislavadeň

Maliari natierali v roku 1983 obrovskú maľbu na panelák na Námestí Hraničiarov. Dnes ostala maľba už len v spomienkach.

Ak ste bývali v Petržalke pred desiatkami rokov, zrejme sa aj na fasáde vášho paneláka nachádzala obrovská maľba. Išlo o populárne „zdobenie“, no začiatkom 80. rokov ešte tieto maľby neboli príliš rozšírené.

Keď maliari začali niekoľko metrov nad zemou s prácami v roku 1983 na paneláku na Námestí Hraničiarov, okoloidúcich to upútalo. Na maliarov a vznikajúcu maľbu uprene hľadeli malí aj veľkí Bratislavčania.

Autorom diela bol akademický maliar Ján Ilavský, ktorý bol členom rôznych umeleckých spolkov. Venoval sa monumentálnej tvorbe v interiéri a exteriéri, v dielach zachytával farebnosť, abstraktné tvary či expresívnosť.

Maľba na Námestí Hraničiarov
Maliari v roku 1983 na Námestí Hraničiarov. Foto: Youtube

Ako uvádzala relácia, nosnou ideou maľby bola mierová problematika. Mier symbolizujú dve biele holubice vo vrchnej časti maľby, ktorá mala dokonalo zapadnúť medzi architektúru vtedajšieho novovznikajúceho sídliska.

Chceli by ste si pozrieť, ako maľba vyzerá dnes? Jej vzhľad zachytávajú iba spomienky v podobe fotografií a videí, ktoré nájdete nižšie. V súčasnosti je fasáda paneláku premaľovaná neutrálnymi farbami bez vzorov.

Maľba na Námestí Hraničiarov
Panelák, na ktorom kedysi bola maľba. Foto: Youtube

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk