Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kongres kongresové centrum
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. júla 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislave chýba kongresové centrum, to by mohlo do rozpočtu priniesť ročne 85 miliónov eur

Státisíce eur by Bratislavský samosprávny kraj a Bratislava získali od návštevníkov a organizátorov podujatí.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) podporuje výstavbu Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC) v Bratislave. Krajská samospráva o tom informuje na svojej webovej stránke.

Centrum má mať kapacitu 3-tisíc miest na sedenie a išlo by o samostatnú budovu. Ročne by prinieslo približne 85 miliónov eur, dane vo výške 9 – 12 miliónov eur a z toho státisíce eur do rozpočtu BSK a mesta Bratislava od návštevníkov či organizátorov rôznych podujatí,“ uviedol kraj.

Okrem toho centrum vytvorí viac než tisíc nových pracovných miest v kraji, skvalitní poskytované služby, pritiahne najlepších odborníkov z celého sveta a zabezpečí moderný priestor pre vystupovanie svetových hudobníkov.

Podpora vlády

Výstavba NKKC by mala stáť do 60 miliónov eur a vláda SR ju podporí cez účelovú dotáciu občianskemu združeniu NKKC.

Ak by si stavba vyžiadala zvýšené náklady, združenie ich chce hradiť kapitálovým vstupom investora či bankovým úverom, prípadne kombináciou oboch.

Čerpanie dotácie je naplánované na obdobie rokov 2021 až 2026. Výstavba sa má začať v januári 2023 a v decembri 2025 by mala prebehnúť kolaudácia.

Odkláňajú do Viedne

Bratislava ako jediná metropola nemá samostatné kongresové centrum. Mnohé podujatia sa odkláňajú do Viedne a okolitých štátov. Preto BSK podporuje iniciatívu tretieho sektora, za ktorou stoja zástupcovia kultúrnej obce a GLOBSEC, aby aj Slovensko získalo svoj moderný a reprezentatívny priestor,“ uvádza kraj.

Po zbúraní Parku kultúry a oddychu (PKO) nemá kultúrna obec adekvátny priestor na organizovanie kultúrnych podujatí. Aj kultúrne či kongresové podujatia zvyšujú reputáciu krajiny vo svete, pozitívny vplyv na rozvoj infraštruktúry a prilákajú na Slovensko odborníkov a investorov. V neposlednom rade má Slovensko obrovský potenciál na rozvoj turizmu. Práve NKKC by mohlo byť po kríze stimulom na naštartovanie výstavby, cestovného ruchu a kultúry,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

Kongresová i eventová mapa

Cieľom Iniciatívy za vznik NKKC je dostať Bratislavu nielen na kongresovú, ale i eventovú mapu sveta.

Napríklad vo Viedni kongresové a eventové odvetvie prispieva do HDP vyše miliardy eur ročne, z čoho plynú daňové príjmy vo výške 321 miliónov eur. Vznikom kultúrneho a kongresového centra sa tam vytvorilo 20-tisíc nových pracovných miest. Viedeň však nevie saturovať až 25 percent všetkých kongresov, a to je jeden z dôvodov, prečo je potrebné vytvoriť takéto centrum aj v Bratislave,” vysvetľuje Róbert Vass z Iniciatívy za vznik NKKC.

Bratislava by dostala bezkonkurenčné reprezentatívne priestory prispôsobené napríklad aj na veľké či malé koncerty, alternatívnu kultúru a rôzne kreatívne podujatia,” doplnil Martin Valihora z Iniciatívy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X