Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmena otváracích hodín prevádzok
ilustračné: SITA
22. marca 2017 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skTS, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Bratislave hrozí úbytok turistov, myslí si predsedníčka Komisie cestovného ruchu a medzinárodnej spolupráce

Mestská časť Staré Mesto plánuje už na najbližšom zastupiteľstve prijať nové všeobecne záväzné nariadenie o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mestskej časti, ktoré výrazne skráti záverečné hodiny nočných prevádzok typu nočný bar, diskotéka či klub.

Tieto budú musieť byť zatvorené od nedele do stredy už o 1. hodine, v štvrtok o 2. hodine a v piatok a sobotu už o 4. hodine. Otvorené budú môcť byť však už od 10. hodiny doobeda. Komisia cestovného ruchu a medzinárodnej spolupráce hlavného mesta o tomto návrhu rokovala na svojom zasadnutí 14. marca.

„Navrhujeme predĺženie prevádzkovej doby nočných barov a diskoték v piatok a sobotu do 5. hodiny a v ostatné dni do 4. hodiny rannej. Zároveň navrhujeme stanoviť začiatok prevádzkovej doby pre tieto podniky na neskoršiu hodinu, ako je navrhované, resp. inak účinne odlíšiť nočný klub od reštaurácie či kaviarne,“ povedala mestská poslankyňa Soňa Svoreňová, predsedníčka komisie.

Lepším určením rozpätia prevádzkových hodín diskoték či nočných klubov by sa predišlo tomu, aby sa z kaviarní a reštaurácií stávali cez noc diskotéky, ktoré rušia obyvateľov Starého Mesta.

„Nočný klub či diskotéka by sa mali nachádzať v podzemí a byť odhlučnené tak, aby neprichádzalo k rušeniu nočného pokoja. Bohužiaľ, návrh počíta s tým, že nočnú prevádzku je možné umiestniť prakticky kdekoľvek vrátane doteraz tichých rezidenčných štvrtí Starého Mesta,“ dodala Svoreňová.

Bratislava je hlavným cieľom zahraničných, ako aj domácich turistov, pričom väčšina z nich sa koncentruje na území Starého Mesta. V roku 2016 navštívilo hlavné mesto viac ako milión turistov, pričom počet návštevníkov Bratislavy má dlhodobo vzrastajúci trend. Mestský rozpočet má z turistického ruchu príjmy prostredníctvom dane z ubytovania, z ktorej mestské zastupiteľstvo schválilo pre rok 2017 mestskej časti Staré Mesto dotáciu 200 000 eur. V prípade poklesu počtu návštevníkov Bratislavy, v dôsledku obmedzenia otváracích hodín nočných podnikov príde k výpadku príjmov. Tento rozdiel bude nutné vykryť znížením výdavkov hlavného mesta, vrátane krátenia dotácií mestskej časti.

Z hľadiska udržania a ďalšieho rozvoja cestovného ruchu na území nášho hlavného mesta je žiaduce, aby návštevníci prichádzali za zábavou nielen v piatok a sobotu, ale aj v ostatné dni v týždni, keďže aj daň z ubytovania platia za každý deň rovnako. Bratislava si konkuruje v produktoch cestovného ruchu predovšetkým s neďalekou Viedňou a Budapešťou. „Každé zhoršenie podmienok pre cestovný ruch konkurencia okamžite zužitkuje v neprospech Bratislavy,“ podotkla na záver Svoreňová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X