Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
POČASIE: Lokálna povodeň, voda
ilustračné: SITA
2. septembra 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDeň.skBratislavaDeň.sk, SHMÚ Diskusia()

Bratislave hrozia búrky s krúpami i prívalové povodne, SHMÚ vydal výstrahy

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pred prívalovými povodňami, respektíve povodňami z trvalého dažďa. Pozor si treba dať aj na búrky s krúpami. 

Ako uvádza SHMÚ na svojej webovej stránke, pre Bratislavu a okolie platí výstraha prvého stupňa. Tá sa týka prívalových povodní a povodní z trvalého dažďa. Výstraha je v platnosti od soboty 1. septembra v čase 18.46 h. do nedele 2. septembra 12.00 h.

„Vzhľadom na spadnuté a očakávané prívalové zrážky pri i búrkach a trvalom daždi predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom PA. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný,“ uviedli meteorológovia.

Výstraha bola vydaná aj v súvislosti s búrkami. Tu platí pre Bratislavu a okolie druhý stupeň, hoci výskyt búrok s krúpami je málo pravdepodobný. „V okrese Bratislava je malá pravdepodobnosť výskytu búrok s krúpami a súčasne zvýšená pravdepodobnosť výdatných zrážok, či už pri búrkach alebo z trvalejšieho dažďa, čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ píše sa na webe Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Výstraha pred potenciálnymi búrkami platí od soboty 1. septembra od 18.00 h. do nedele 2. septembra do 9.00 h. Ako uvádzajú meteorológovia, zrážkové úhrny môžu dosiahnuť až 40 – 70 mm a nárazy vetra rýchlosť od 16 do 20 m/s (60 – 70 km/h).

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká. Pri spomínaných búrkach je možný výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ dopĺňa SHMÚ.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X