V Bratislave jazdí prvá očná električka, v ktorej sa môžete sami vyšetriť

Električka, doprava
Foto: ilustračné, SITA, dpb.sk

Predstavte si, že nastúpite do očnej električky a po ceste do cieľovej stanice si stihnete sami vyšetriť zrak. Síce bleskovo, ale aspoň na chvíľu upriamite svoju pozornosť na najdôležitejší orgán, na ktorý množstvo ľudí často zabúda.

V Bratislave električku stretnete na trasách číslo 2 (Železničná stanica Nové mesto – Hlavná stanica), číslo 7 (Staré mesto; Námestie SNP Železničná stanica Rača Vinohrady), 8 (Ružinov – Námestie Ľudovíta Štúra), číslo 9 (Ružinov – Karlova Ves).

„Je úžasné, že si v rámci presunu električkou z miesta na miesto môžete spraviť očné testy, aby ste vedeli, či sa máte k očnému ponáhľať alebo nie,“ teší sa zo spolupráce Očnej kliniky NeoVízia s Dopravným podnikom Bratislava primár a očný chirurg, MUDr. Radovan Piovarči.

„Ľudia si väčšinou myslia, že jediným ochorením oka je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky – začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá,“ uviedol.

Očné preventívne prehliadky dokážu podľa očných lekárov diagnostikovať aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku. „Precízne vykonané komplexné očné vyšetrenie dokáže v niektorých prípadoch odhaliť nádory mozgu, vnútroočné nádory, niektoré druhy leukémie, infekčné ochorenia (boreliózia, toxoplazmóza, pásový opar…), autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány.“

Vo vnútri električky si môžu cestujúci krátkym testom otestovať farbocit či spraviť test zameraný na odhalenie ochorení sietnice. Súčasťou interiéru električky sú aj informácie o najnovších bezbolestných laserových operáciách očí, o operácii očí po päťdesiatke a o ochorení sivého zákalu.

Testy sú jednoduché, umiestnené po celej dĺžke vo vnútri električky. Stačí sa počas cesty postaviť a postupovať podľa inštrukcií na plagátoch.

Očný chirurg MUDr. Piovarči pripomína, že jazda bratislavskou električkou nenahradí vyšetrenie u lekára. Bratislavská očná klinika ňou chce však vzbudiť záujem verejnosti o dôležitosť včasnej prevencie a moderných typoch operácií a liečby očných ochorení, ktorá je k dispozícii už všetkým slovenským pacientom.

Lekári bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia chcú novou očnou električkou upozorniť na to, že by sme očné prehliadky nemali nikdy zanedbať. Komplexné očné vyšetrenie je ideálne podstúpiť precíznu raz ročne, minimálne však každý druhý rok.

Na očnú električku môžete na bratislavských cestách natrafiť do júla 2018.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom