Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výročie vzniku Československej republiky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
25. októbra 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

V Bratislave si pripomenieme 98. výročie vzniku ČSR

Pri pamätníku československej štátnosti v Bratislave na Vajanského námestí sa bude v piatok spomínať na vznik Československej republiky. Podujatie sa pri príležitosti 98. výročia spoločného štátu Slovákov a Čechov začne o 17. hodine.

Organizuje ho Občianska konzervatívna strana, Český spolek Bratislava, Klub občanov Českej republiky v Slovenskej republike, občianske združenie Česko-slovenské MOSTY, Mladí liberáli, Mladí konzervatívci, občianske združenie Communio Minerva a iniciatíva Chceme 28. október za štátny sviatok. Ide o tradičné stretnutie k výročiu vzniku Československej republiky.

Pre predsedu Občianskej konzervatívnej strany a poslanca NR SR Ondreja Dostála, spoločný štát Čechov a Slovákov umožnil všetkým obyvateľom Slovenska žiť v demokratickej spoločnosti, čo v medzivojnovom období nebola v Európe úplná samozrejmosť. „Umožnil tiež Slovákom vzdelávať sa vo svojom rodnom jazyku, používať svoj rodný jazyk v úradnom styku a mať vplyv na politické dianie v štáte, v ktorom žijú. Československá republika umožnila ekonomický a kultúrny rozvoj Slovenska,“ povedal Dostál.

V minulosti už boli v Národnej rade Slovenskej republiky predložené návrhy, aby sa 28. október stal štátnym sviatkom, ale nepodarilo sa pre ne získať väčšinu. Dostál sa o to pokúsi opäť. „Mojou snahou bude získať pre takýto návrh väčšinu poslancov NR SR. Nie je podstatné, kto tento návrh predloží. Mojím cieľom je, aby sme storočnicu vzniku Československa o dva roky oslávili už ako štátny sviatok,“ vyhlásil.

Keďže jedna z námietok voči novému štátnemu sviatku je, že už v súčasnosti máme na Slovensku viac štátnych sviatkov ako vo väčšine európskych krajín, 28. október by mal podľa Dostála nahradiť Deň ústavy SR, ktorý by sa stal iba pamätným dňom. „Deň ústavy sa viaže k vzniku samostatnej Slovenskej republiky, ktorý si však už pripomíname iným štátnym sviatkom – 1. januárom. Navyše ústavu môžeme v budúcnosti zmeniť alebo prijať úplne inú ústavu, ale 28. október ostane navždy dátumom vzniku prvého štátu Čechov a Slovákov,“ dodal Dostál.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X