V Bratislave rekordný počet 242 koní, pre niektoré krajiny ešte len vyrobia vlajky

Jazdec Tomáš Lukášek na koni Captain Grant (uprostred), víťaz pretekov Cena Biomin, dostihy 18. míting sezóny – St. Leger. Bratislava, 25. september 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
ilustračné: SITA

52. ročník Mercedes – Benz Grand Prix CSI3* World Cup sa uskutoční v dňoch 4.- 6. augusta na tradičnom mieste v areáli jazdeckého klubu TJ Slávia STU v bratislavskom Ovsišti.

BRATISLAVA 26. júla – Jazdci z 21 krajín a rekordný počet 242 koní prídu do Bratislavy na vrcholné podujatie slovenskej sezóny v skoku na koni, 52. ročník Mercedes – Benz Grand Prix CSI3* World Cup.

Preteky sa uskutočnia v dňoch 4.- 6. augusta 2017 na tradičnom mieste v areáli jazdeckého klubu TJ Slávia STU v bratislavskom, resp. petržalskom Ovsišti. Počas troch dní sa uskutoční celkovo 22 súťaží, tradičnými ťahákmi budú Veľká séria – FEI World Cup (kvalifikácia na Svetové jazdecké hry 2018) v sobotu popoludní a Mercedes Benz Grand Prix Bratislava v nedeľu popoludní.

Skákať sa bude 9x v troch sériách: malej, strednej a veľkej + obľúbené bariérové skákanie a 12 súťaží pre mladé kone a mladých jazdcov. Do Bratislavy zavítajú reprezentanti z tradičných krajín Nemecka, Francúzska, Maďarska, Poľska, Česka, Švajčiarska, ale aj z exotickejších jazdeckých destinácií – Austrálie, Japonska, Hongkongu, Filipín či Bermúd.

Predstaví sa aj 34 slovenských reprezentantov vrátane dlhodobo najkvalitnejšej pätice: Bronislav Chudyba, Patrik Majher, Monika Noskovičová, Radovan Šillo a Marián Štangel. Aj pre týchto Slovákov bude bratislavské podujatie generálkou na majstrovstvá Európy vo švédskom Göteborgu (21.- 27. 8.), kam sa už skôr všetci piati kvalifikovali.

„Ukáže sa, v akej forme budú naši jazdci a kone pred majstrovstvami Európy. Tipovať umiestnenie sa v tomto športe nedá, lebo ako sa vraví – aj ten najlepší kôň má štyri nohy a môže sa potknúť alebo pošmyknúť. Napriek tomu si myslím, že na základe formy, ktorú počas celej sezóny preukazujú, by naši jazdci mohli byť aj na ´bedni´,“ uviedol dlhoročný šéf organizačného výboru bratislavských pretekov Andrej Glatz. K vysokej účasti jazdcov a koní ešte poznamenal: „Nikdy predtým sme nemali viac ako 220 koní, teraz ich bude 242. Máme prihlásené aj krajiny, ktorých vlajky ešte len musíme dať vyrobiť, lebo ich nemáme. Bude to preto ´najobsadenejší´ ročník v celej histórii našich pretekov. Samozrejme, prídu aj účastníci spoza mora. Väčšinou to robia tak, že nie na jedny, ale viacero pretekov v sérii. Teraz sa im náramne hodí, že pred našou Grand Prix sú aj preteky v neďalekom Šamoríne.“

Sobotný podvečer už tradične osvieži obľúbená rámcová súťaž Bariérové skákanie. V nedeľu vyvrcholí súťažné finále veľkej série – Mercedes Benz Grand Prix Bratislava a finále strednej série – Little Prix. Výsledky oboch záverečných súťaží sa započítajú do Longines Rankingu FEI. V sobotu a v nedeľu popoludní predvedú svoj jedinečný program lipicáni z Národného žrebčína Topoľčianky. Ako vždy je aj tento rok pripravené všetko tak, aby mohli jazdci podať optimálne výkony a potešiť divákmi zaplnené tribúny. Vstup do areálu pre fanúšikov bude počas pretekov voľný.

V hlavnej súťaži Grand Prix Bratislava sa doposiaľ šesťkrát stalo, že Slováci sa dostali na stupne víťazov. V roku 1967 zvíťazil Ladislav Gonos s koňom Rytmus, v roku 1969 Vladimír Dudáš s koňom Trakia, v roku 1971 Juraj Hanulay s koňom Caravella, v roku 1974 opäť Ladislav Gonos s koňom Rip Korby, v roku 1976 Ing. Andrej Glatz s koňom Letkis a zatiaľ posledným slovenským víťazom Grand Prix Bratislava sa stal v roku 2005 Juraj Hanulay s koňom Lou Bega už ako reprezentant samostatnej Slovenskej republiky. Trúfa si na tento úspech nadviazať jeden z najskúsenejších súčasných slovenských jazdcov Radovan Šillo?

„V Bratislave sa mi zvyklo dariť. Mám koňa, ktorý má 9 rokov a je dostatočne vyskákaný a skúsený. Nechcem, aby to vyznelo neskromne, ale najradšej by som bol, keby sa mi podarilo vyhrať Grand Prix a zároveň by som sa aj kvalifikoval na budúcoročné Svetové jazdecké hry. Predvídať však dopredu, čo sa stane, je v našom športe veľmi náročné,“ skonštatoval Radovan Šillo.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk