Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jazdec Tomáš Lukášek na koni Captain Grant (uprostred), víťaz pretekov Cena Biomin, dostihy 18. míting sezóny – St. Leger. Bratislava, 25. september 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
ilustračné: SITA
26. júla 2017 ŠportIné od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

V Bratislave rekordný počet 242 koní, pre niektoré krajiny ešte len vyrobia vlajky

52. ročník Mercedes – Benz Grand Prix CSI3* World Cup sa uskutoční v dňoch 4.- 6. augusta na tradičnom mieste v areáli jazdeckého klubu TJ Slávia STU v bratislavskom Ovsišti.

BRATISLAVA 26. júla – Jazdci z 21 krajín a rekordný počet 242 koní prídu do Bratislavy na vrcholné podujatie slovenskej sezóny v skoku na koni, 52. ročník Mercedes – Benz Grand Prix CSI3* World Cup.

Preteky sa uskutočnia v dňoch 4.- 6. augusta 2017 na tradičnom mieste v areáli jazdeckého klubu TJ Slávia STU v bratislavskom, resp. petržalskom Ovsišti. Počas troch dní sa uskutoční celkovo 22 súťaží, tradičnými ťahákmi budú Veľká séria – FEI World Cup (kvalifikácia na Svetové jazdecké hry 2018) v sobotu popoludní a Mercedes Benz Grand Prix Bratislava v nedeľu popoludní.

Skákať sa bude 9x v troch sériách: malej, strednej a veľkej + obľúbené bariérové skákanie a 12 súťaží pre mladé kone a mladých jazdcov. Do Bratislavy zavítajú reprezentanti z tradičných krajín Nemecka, Francúzska, Maďarska, Poľska, Česka, Švajčiarska, ale aj z exotickejších jazdeckých destinácií – Austrálie, Japonska, Hongkongu, Filipín či Bermúd.

Predstaví sa aj 34 slovenských reprezentantov vrátane dlhodobo najkvalitnejšej pätice: Bronislav Chudyba, Patrik Majher, Monika Noskovičová, Radovan Šillo a Marián Štangel. Aj pre týchto Slovákov bude bratislavské podujatie generálkou na majstrovstvá Európy vo švédskom Göteborgu (21.- 27. 8.), kam sa už skôr všetci piati kvalifikovali.

„Ukáže sa, v akej forme budú naši jazdci a kone pred majstrovstvami Európy. Tipovať umiestnenie sa v tomto športe nedá, lebo ako sa vraví – aj ten najlepší kôň má štyri nohy a môže sa potknúť alebo pošmyknúť. Napriek tomu si myslím, že na základe formy, ktorú počas celej sezóny preukazujú, by naši jazdci mohli byť aj na ´bedni´,“ uviedol dlhoročný šéf organizačného výboru bratislavských pretekov Andrej Glatz. K vysokej účasti jazdcov a koní ešte poznamenal: „Nikdy predtým sme nemali viac ako 220 koní, teraz ich bude 242. Máme prihlásené aj krajiny, ktorých vlajky ešte len musíme dať vyrobiť, lebo ich nemáme. Bude to preto ´najobsadenejší´ ročník v celej histórii našich pretekov. Samozrejme, prídu aj účastníci spoza mora. Väčšinou to robia tak, že nie na jedny, ale viacero pretekov v sérii. Teraz sa im náramne hodí, že pred našou Grand Prix sú aj preteky v neďalekom Šamoríne.“

Sobotný podvečer už tradične osvieži obľúbená rámcová súťaž Bariérové skákanie. V nedeľu vyvrcholí súťažné finále veľkej série – Mercedes Benz Grand Prix Bratislava a finále strednej série – Little Prix. Výsledky oboch záverečných súťaží sa započítajú do Longines Rankingu FEI. V sobotu a v nedeľu popoludní predvedú svoj jedinečný program lipicáni z Národného žrebčína Topoľčianky. Ako vždy je aj tento rok pripravené všetko tak, aby mohli jazdci podať optimálne výkony a potešiť divákmi zaplnené tribúny. Vstup do areálu pre fanúšikov bude počas pretekov voľný.

V hlavnej súťaži Grand Prix Bratislava sa doposiaľ šesťkrát stalo, že Slováci sa dostali na stupne víťazov. V roku 1967 zvíťazil Ladislav Gonos s koňom Rytmus, v roku 1969 Vladimír Dudáš s koňom Trakia, v roku 1971 Juraj Hanulay s koňom Caravella, v roku 1974 opäť Ladislav Gonos s koňom Rip Korby, v roku 1976 Ing. Andrej Glatz s koňom Letkis a zatiaľ posledným slovenským víťazom Grand Prix Bratislava sa stal v roku 2005 Juraj Hanulay s koňom Lou Bega už ako reprezentant samostatnej Slovenskej republiky. Trúfa si na tento úspech nadviazať jeden z najskúsenejších súčasných slovenských jazdcov Radovan Šillo?

„V Bratislave sa mi zvyklo dariť. Mám koňa, ktorý má 9 rokov a je dostatočne vyskákaný a skúsený. Nechcem, aby to vyznelo neskromne, ale najradšej by som bol, keby sa mi podarilo vyhrať Grand Prix a zároveň by som sa aj kvalifikoval na budúcoročné Svetové jazdecké hry. Predvídať však dopredu, čo sa stane, je v našom športe veľmi náročné,“ skonštatoval Radovan Šillo.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X