Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Muničný sklad sídlom jazdnej polície
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bývalý muničný sklad z roku 1892 v bývalom Kramerovom kameňolome neďaleko Železnej studienky je kultúrnou pamiatkou. Ilustračné foto: SITA
7. novembra 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Bratislave sa uskutoční medzinárodná konferencia za záchranu kultúrneho dedičstva

V stredu 9. novembra sa v Café Berlinka pri príležitosti 20. výročia založenia Národného Trustu, n. o., na Slovensku a pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ uskutoční medzinárodná konferencia s názvom „Komu patria pamiatky?“.

Cieľom tejto konferencie je predstaviť efektívne modely spolupráce rôznych subjektov pri ochrane, obnove, využívaní, manažmente a prezentácii nášho spoločného kultúrneho a prírodného dedičstva a diskutovať o možnostiach ich uplatnenia v podmienkach Slovenska.

Účastníci konferencie sa okrem iného zoznámia s úspešným modelom „Navždy, pre každého“ z dielne Britského Národného Trustu (jednej z najstarších MVO na svete založenej už v roku 1895), ktorého princípy a filozofia inšpirovali vznik mnohých ďalších podobných organizácií vo svete vrátane Národného Trustu, n. o., na Slovensku. Na konferencii vystúpia rečníci z Anglicka, Rakúska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska.

Ako sa vyjadrila námestníčka primátora Bratislavy Iveta Plšeková: „Pamiatky sú kultúrno-historickým dedičstvom, ktoré patrí všetkým, napriek ich vlastníctvu. Úloha samospráv v ich ochrane i prezentácii bude čoraz naliehavejšia. Uvedomujúc si túto zodpovednosť, Bratislava sa začala zapájať v posledných dvoch rokoch do spolupráce so všetkými aktérmi doma i na medzinárodnej úrovni. Osobitné miesto v spolupráci patrí mimovládnej organizácii Národný Trust, ktorého potenciál je do budúcna veľkou nádejou aj pre Bratislavu.“

Rozhodujúcimi prvkami dobrého prístupu je spolupráca, participácia a rozvoj partnerstiev rôzneho druhu pri revitalizácii pamiatkových a rôznych vzácnych lokalít, v neposlednom rade je dôležitá aj medzinárodná spolupráca a výmena poznatkov. Skúsenosť ukázala, že účasť dobrovoľníckych organizácií na obnove a ochrane mnohých pamiatkových objektov je nenahraditeľná. Ako úspešné sa ukázalo byť aj zapojenie nezamestnaných do obnovy a záchrany pamiatok.

Hlavným poslaním mimovládnej organizácie Národný Trust, n. o., je v spolupráci s dobrovoľníkmi, priaznivcami a obyvateľmi chrániť kultúrne a prírodné dedičstvo na území našej krajiny a podporovať jeho obnovu, sprístupňovanie a udržateľné využívanie.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X