Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Saxofon_pixabay.com_.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
6. februára 2017 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.skTS, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Bratislave sa uskutoční prvý saxofónový workshop Saxophobia 2017

Občianske združenie Spoločnosť priateľov dobrej hudby organizuje prvé medzinárodné majstrovské kurzy zamerané na výučbu klasickej hudby na saxofóne. Tento nástroj je veľkou väčšinou Slovákov vnímaný ako jazzový. Avšak pôvodne bol v roku 1842 skonštruovaný Belgičanom Adolphom Saxom pre účely klasickej hudby a mimo Slovenska je toto jeho povedomie oveľa viac rozšírené.

Samotné kurzy sa budú konať v dňoch 24. až 26. februára na Konzervatóriu v Bratislave a je na ne prihlásených vyše 60 študentov z piatich krajín. Súčasťou tohto mimoriadneho podujatia sú aj dva verejné koncerty venované saxofónu. Prvý bude 24. februára v Rakúskom kultúrnom fóre a 26. februára v Slovenskom rozhlase.

„Pri mojom povolaní klaviristu často cestujem po svete a posledné roky sa veľmi intenzívne venujem aj saxofónu. Mal som možnosť byť účastníkom viacerých podobných kurzov v zahraničí a prišlo mi veľmi ľúto, že slovenskí študenti ani len netušia, aké možnosti tento nástroj má,“ rozpráva o nápade zorganizovať workshop významný slovenský klavirista, saxofonista a iniciátor projektu Ladislav Fančovič.

„Preto som sa rozhodol iniciovať prvý ročník a dať možnosť najmä slovenským študentom zažiť aj iný prístup k výučbe, než majú na Slovensku. Som nesmierne rád, že na prvý takýto workshop na Slovensku prijali pozvanie naozaj renomované profesorské špičky vo svojom odbore, a to hneď z piatich krajín. Sú nimi Oto Vrhovnik z Rakúska, Philippe Portejoie z Francúzska, Ryszard Żołędziewski z Poľska, Lev Pupis zo Slovinska a Alexander Stepanov zo Slovenska. Veľmi sa teším aj plnej obsadenosti kurzov študentmi z piatich krajín,“ uviedol Fančovič.

„Som nesmierne zvedavý, ako slovenské publikum prijme prezentačný koncert všetkých profesorov, ktorý sa bude konať 24. februára v Rakúskom kultúrnom fóre, ale ešte viac som zvedavý na druhý koncert 26. februára v Slovenskom rozhlase. Na ňom sa predstaví 60-členný čisto saxofónový orchester, v ktorom budú použité všetky druhy tohto nástroja od sopraninového cez sopránový, altový, tenorový, barytónový až po basový saxofón. Dopĺňať ich bude iba jedna sada bicích nástrojov. V programe sú zaradené od Offenbachovho Kankánu cez skladbu Richarda Straussa Tak riekol Zarathustra až po aranžmán skladby Halleluja od Leonarda Cohena. Na koncerte bude uvedená aj svetová premiéra skladby pre saxofónový orchester, ktorú špeciálne pre nás napísal slovenský skladateľ ruského pôvodu Jevgenij Iršai,“ dodal Fančovič.

Saxophobia_plagat koncertov.jpg

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X