V Bratislave sa vlani predalo 3 840 bytov v novostavbách

novostavba
ilustračné: SITA

V poslednom štvrťroku 2015 sa v Bratislave predalo 916 bytov v novostavbách. Predaj bol nižší ako v predchádzajúcich dvoch kvartáloch minulého roka, no v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2014 sa predaj zvýšil o takmer 31 %. O údajoch informoval vedúci analytického oddelenia investičnej spoločnosti Bencont Group Matúš Jančura

Najväčší podiel predajov, a to 31,5 %, evidovala v minulom roku mestská časť Petržalka, najmenej predajov mestská časť Staré Mesto, konkrétne 11,5 %. Na konci decembra minulého roka bolo v Bratislave v ponuke 3 431 voľných bytových jednotiek v novostavbách. V porovnaní s koncom septembra minulého roka sa ich počet znížil o 4,5 %, no v medziročnom porovnaní bolo v ponuke o takmer 100 bytov viac.

Z hľadiska štruktúry ponuke dominujú trojizbové byty s 37,5-percentným podielom a len tesne za nimi sa nachádzajú dvojizbové s 36,2 %. Po cca 12,5-percentnom podiele na ponuke majú jedno a štvorizbové byty. Väčšie byty dosahujú 1,3 percentuálneho bodu na celkovom podiele,“ informoval Jančura.

V decembri minulého roka dosiahla priemerná cena za meter štvorcový bytu v novostavbe úroveň 2 274 eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH), čo v medziročnom porovnaní znamená rast o takmer 10 %. Priemerná predajná absolútna cena bytu sa na trhu v Bratislave v posledných troch rokoch pohybuje v rozmedzí 130- až 150-tisíc eur s daňou.

Na tento rok spoločnosť predpokladá predaj približne 3 500 bytov v bratislavských novostavbách. Priemerná cena voľných bytov by mala aj naďalej rásť a na konci roka môže byť na úrovni okolo 2 400 eur za meter štvorcový. Priemerný bratislavský byt s rozlohou 65 metrov štvorcových by sa podľa spoločnosti mal predávať za približne 150-tisíc eur s DPH.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk