Tender na vytvorenie dispečerského strediska BID vyhrala žilinská firma TransData s ponukou za vyše 122-tisíc eur.
Bratislavská integrovaná doprava (BID) minie na dispečingové služby o vyše polovicu menej ako odhadovala. Tender na vytvorenie dispečerského strediska vyhrala žilinská firma TransData s cenovou ponukou 122 600 eur, pričom predpokladaná hodnota zákazky bola vyše 270-tisíc eur. Vyplýva to z informácií vo Vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.
Podľa BID víťazná ponuka s výrazne nižšou cenou, ako bola predpokladaná hodnota zákazky, sa neodrazí na kvalite dispečingovej služby. Podmienkou súťaže bolo totiž obstarať dispečingové služby za čo najnižšiu cenu a v čo najvyššej kvalite.
„Ušetrené finančné prostriedky je možné následne investovať do ďalších rozvojových projektov. Keďže sa nachádzame v období tvorby rozpočtu na rok 2020, ich zoznam a harmonogram realizácie je vo fáze prípravy,“ uviedol Staník s tým, že konečné rozhodnutie o investovaní ušetrených peňazí podlieha schváleniu akcionárov.
Nadväznosť spojov
Do verejnej súťaže sa celkovo prihlásilo päť uchádzačov. Okrem víťaznej TransData ponuku vypracovali aj dva české subjekty, firma T-Mapy s ponukou za takmer 170-tisíc eur a Ivo Herman s ponukou za 174-tisíc eur. Do tendra sa prihlásila aj skupina dvoch firiem, a to banskobystrický Emolis j.s.a. so žilinskou Emtest s cenovou ponukou 197-tisíc eur. Najdrahšiu ponuku predložila trnavská spoločnosť YMS, a to za 218-tisíc eur.
Firma TransData dodá softvér, prostredníctvom ktorého budú riadiť dopravu, sledovať polohy vozidiel mestskej hromadnej dopravy (MHD), prímestskej autobusovej dopravy a regionálnej železničnej dopravy v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK).
Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca BID Miroslav Staník, cieľom je zefektívnenie nadväznosti spojov a eliminácia zbytočného státia spojov. Keďže dispečer bude vydávať pokyn spojom, aby počkali na meškajúci vlak alebo autobus, budú môcť prepracovať cestovné poriadky tak, aby nadväzujúce spoje zbytočne nečakali aj v prípade, že vlak či autobus príde načas.
Rovnaké podmienky
Bratislavská integrovaná doprava zastrešuje dopravné služby v bratislavskom regióne. Hlavnou výhodou cestovania v rámci integrovanej dopravy je možnosť zakúpením jedného lístka využívať viacero dopravcov za rovnakých prepravných a tarifných podmienok.
Do systému integrovanej dopravy sú zapojení Dopravný podnik Bratislava, RegioJet, Slovak Lines a Železničná spoločnosť Slovensko, v Bratislavskom kraji sa tento systém uplatňuje zatiaľ v regiónoch Dunajská Lužná, Pezinok, Malacky a Senec. Od 1. augusta je do systému integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji zapojená aj železničná stanica v Trnave.