Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrobus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
16. októbra 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skDPB, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Bratislavská MHD bude mať 18 nových elektrobusov

Dopravný podnik Bratislava (DPB)získal z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) prostriedky na nákup 18 elektrobusov. Žiadosť o finančný príspevok schválilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Na nákup elektrobusov je vyčlenených 9,5 milióna eur z Európskeho fondu rozvoja regiónov pre obdobie 2014 – 2020 a štátneho rozpočtu SR.

„Elektrobusy sú ďalším krokom k ekologickejšej a zelenšej Bratislave. Zároveň zvýšia atraktivitu a komfort verejnej dopravy na úkor individuálnej dopravy. Ide o ďalší úspešný projekt, ktorý v rámci nášho oddelenia SORO administrujeme,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Z finančného príspevku DPB, a. s., obstará ekologické a nehlučné autobusy na elektrický pohon. Pôjde o 16 elektrobusov sólo s dĺžkou 12 metrov a dva mini elektrobusy s dĺžkou 9 metrov. Všetky budú nízkopodlažné, klimatizované, vybavené modernými technológiami vrátane wi-fi. Elektrobusy by mal dopravný podnik obstarať do konca roka. Do premávky budú nasadzované postupne, všetky najneskôr do júna 2018.

„Elektrobusy nahradia autobusy s naftovým spaľovaním, čím dosiahneme zníženie emisií pri prevádzke autobusových liniek v environmentálne zaťažených mestských častiach a rovnako aj v relaxačných zónach. Tento moderný a perspektívny spôsob hromadnej dopravy je prejavom spoluúčasti Dopravného podniku ako prevádzkovateľa verejnej dopravy k mestom presadzovanému projektu Smarty City,“ uviedol generálny riaditeľ DPB Milan Urban.

Nové mini elektrobusy plánuje dopravný podnik nasadiť na linkách č. 27 a 151, ostatné budú nasadzované napríklad na linkách č. 43, 52, 53, 65, 66, 80 a 94. K tomu, aby elektrobusy začali jazdiť v uliciach Bratislavy, je potrebné vybudovať elektronabíjaciu infraštruktúru. Elektronabíjacie stanice budú primárne vo vozovni Krasňany, ale aj vo vozovni Jurajov Dvor. Súčasťou projektu je aj vybudovanie dvoch nabíjacích miest na trase elektrobusov.

„Naším cieľom je zlepšiť kvalitu životného prostredia formou atraktívnejšej a ekologickejšej verejnej dopravy. Celkovo je pre celé Slovensko vyčlenených 21,2 miliónov eur pre mestá Bratislava, Žilina a Košice. Okrem 18 elektrobusov v Bratislave pribudne 9 nízkoemisných dieslových a 9 elektrických vozidiel v Košiciach a ďalších 22 vozidiel v Žiline, z toho 16 na hybridný pohon, 2 na elektrický a 14 nízkoemisných dieslových,“ uviedol Marek Mitošinka, generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X