Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Porodnica kramare nadstandartna izba na porodnicu_01.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Univerzitná nemocnica Bratislava Kramáre
19. júla 2019 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavská pôrodnica patrí medzi najlepšie na Slovensku, vyplýva to z hodnotenia ôsmeho ročníka Sprievodcu pôrodnicami

Ôsmy ročník Sprievodcu nemocnicami pozná svojich víťazov.

Ôsmy ročník Sprievodcu pôrodnicami pozná svojich víťazov. Najlepšie pôrodnice sú podľa celkového hodnotenia v Súkromnej gynekologicko-pôrodníckej nemocnici GPN Koch v Bratislave, Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, Nemocnici A. Leňa v Humennom a Univerzitnej nemocnici v Martine.

Ide o prvé miesta v rôznych úrovniach neonatologickej starostlivosti. Hodnotenie a porovnanie slovenských pôrodníc pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk. Výsledky prezentovali na štvrtkovej tlačovej besede.

Celkove hodnotenie je spojením dvoch častí, expertného hodnotenia a hodnotenia matiek. Na portáli Sprievodca pôrodnicami hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roka 2 839 matiek. Webová aplikácia má 14 otázok, ktoré smerujú na tri hlavné oblasti starostlivosti, starostlivosť o ženu počas a po pôrode, ale aj starostlivosť o dieťa.

Predpôrodná príprava

Najväčší počet bodov získali pôrodnice za umožnenie prítomnosti sprevádzajúcej osoby, odbornosť zdravotníckeho personálu alebo vybavenie pôrodného traktu. Najmenej bodov získala podpora skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom, podpora dojčenia a ochota personálu načúvať a reagovať na individuálne potreby rodičky.

„Keďže z výsledkov predošlého ročníka odznela výhrada k predpôrodnej príprave, jej absencii alebo kvalite, dobrou správou je, že mnohé pôrodnice jej už venujú zvýšenú pozornosť a ponúkajú rôzne nové kurzy pre mamičky,“ uviedla šéfredaktorka portálu rodinka.sk Eva Pavlíková. Podľa nej sa zmena odrazila vo väčšej spokojnosti v aktuálnom hodnotení, keď spokojnosť vzrástla o 10 percentuálnych bodov.

Najviac detí sa narodilo v Petržalke

V tretej úrovni neonatologickej starostlivosti obsadila druhú priečku získala Univerzitná nemocnica Bratislava – Ružinov a zvíťazila Fakultná nemocnica v Trenčíne. Na najvyššej úrovni III + obsadila prvenstvo Univerzitná nemocnica Bratislava – Antolská. Centrá v tejto úrovni koncentrujú závažné prípady tehotenských a neonatálnych komplikácií. Bez uvedenia úrovne neonatologickej starostlivosti podľa expertného hodnotenia obsadila druhú priečku predbehla UNB – Ružinov a zvíťazila FN Trenčín.

V roku 2018 bolo v 51 slovenských pôrodniciach vyše 56-tisíc pôrodov. Oproti predchádzajúcemu roku ide o pokles o 995 pôrodov. V priemere pripadá na jednu pôrodnicu 1 107 pôrodov za rok. Najviac detí sa narodilo v bratislavskej Petržalke a to vyše 3 239, v Ružinove ich bolo 2 975.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X