Bratislavská pôrodnica patrí medzi najlepšie na Slovensku, vyplýva to z hodnotenia ôsmeho ročníka Sprievodcu pôrodnicami

Porodnica kramare nadstandartna izba na porodnicu_01.jpg
Zdroj: Univerzitná nemocnica Bratislava Kramáre

Ôsmy ročník Sprievodcu nemocnicami pozná svojich víťazov.

Ôsmy ročník Sprievodcu pôrodnicami pozná svojich víťazov. Najlepšie pôrodnice sú podľa celkového hodnotenia v Súkromnej gynekologicko-pôrodníckej nemocnici GPN Koch v Bratislave, Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, Nemocnici A. Leňa v Humennom a Univerzitnej nemocnici v Martine.

Ide o prvé miesta v rôznych úrovniach neonatologickej starostlivosti. Hodnotenie a porovnanie slovenských pôrodníc pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk. Výsledky prezentovali na štvrtkovej tlačovej besede.

Celkove hodnotenie je spojením dvoch častí, expertného hodnotenia a hodnotenia matiek. Na portáli Sprievodca pôrodnicami hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roka 2 839 matiek. Webová aplikácia má 14 otázok, ktoré smerujú na tri hlavné oblasti starostlivosti, starostlivosť o ženu počas a po pôrode, ale aj starostlivosť o dieťa.

Predpôrodná príprava

Najväčší počet bodov získali pôrodnice za umožnenie prítomnosti sprevádzajúcej osoby, odbornosť zdravotníckeho personálu alebo vybavenie pôrodného traktu. Najmenej bodov získala podpora skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom, podpora dojčenia a ochota personálu načúvať a reagovať na individuálne potreby rodičky.

„Keďže z výsledkov predošlého ročníka odznela výhrada k predpôrodnej príprave, jej absencii alebo kvalite, dobrou správou je, že mnohé pôrodnice jej už venujú zvýšenú pozornosť a ponúkajú rôzne nové kurzy pre mamičky,“ uviedla šéfredaktorka portálu rodinka.sk Eva Pavlíková. Podľa nej sa zmena odrazila vo väčšej spokojnosti v aktuálnom hodnotení, keď spokojnosť vzrástla o 10 percentuálnych bodov.

Najviac detí sa narodilo v Petržalke

V tretej úrovni neonatologickej starostlivosti obsadila druhú priečku získala Univerzitná nemocnica Bratislava – Ružinov a zvíťazila Fakultná nemocnica v Trenčíne. Na najvyššej úrovni III + obsadila prvenstvo Univerzitná nemocnica Bratislava – Antolská. Centrá v tejto úrovni koncentrujú závažné prípady tehotenských a neonatálnych komplikácií. Bez uvedenia úrovne neonatologickej starostlivosti podľa expertného hodnotenia obsadila druhú priečku predbehla UNB – Ružinov a zvíťazila FN Trenčín.

V roku 2018 bolo v 51 slovenských pôrodniciach vyše 56-tisíc pôrodov. Oproti predchádzajúcemu roku ide o pokles o 995 pôrodov. V priemere pripadá na jednu pôrodnicu 1 107 pôrodov za rok. Najviac detí sa narodilo v bratislavskej Petržalke a to vyše 3 239, v Ružinove ich bolo 2 975.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk