Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Matovic univerzita komenskeho kritika.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA - koláž BratislavaDen.sk
23. júla 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavská Univerzita Komenského čelí kritike, Študentská rada vysokých škôl ju vyzýva k prešetreniu premiérovej diplomovky

Študentská rada vysokých škol tiež odsudzuje výroky premiéra Igora Matoviča o tom, že sa mu nechcelo písať vlastnú prácu samostatne a že si nepamätá, ako ju tvoril.

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vyzýva Univerzitu Komenského v Bratislave (UK), aby prešetrila diplomovú prácu predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO). Agentúru SITA o tom informovala v tlačovej správe Ema Petriková, ktorá je podpredsedníčkou pre vzťahy s verejnosťou v rámci ŠRVŠ.

Rada tiež odsudzuje výroky predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) o tom, že sa mu nechcelo písať vlastnú prácu samostatne a že si nepamätá, ako ju tvoril.

Podľa ŠRVŠ v prípade prác exponovaných politikov nezlyhali len oni ako študenti, ktorí takéto práce odovzdali, ale aj školitelia, oponenti a systém, ktorý umožnil takýmto prácam prejsť.

Dávne pochybenia

ŠRVŠ vo svojom stanovisku uvádza, že v prípade plagiátorských káuz premiéra, ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme Rodina) chýba jasné vyvodenie politickej zodpovednosti, aj keď ide o pochybenia, ktoré sa udiali dávnejšie.

Zodpovednosť leží aj na pleciach samotných univerzít, preto vyzývame Univerzitu Komenského v Bratislave, aby prešetrila záverečnú prácu premiéra Matoviča, tak ako to urobila Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici v prípade Andreja Danka,“ vyzýva rada.

Zhrozená ŠRVŠ

V tlačovej správe sa ďalej uvádza že ŠRVŠ so „zhrozením“ sleduje odhalenia posledných týždňov, ktoré podľa nej poukazujú na nedostatky vysokoškolského systému.

Rada zdôrazňuje, že sa v akademickom prostredí zabudlo na budovanie kultúry akademického bádania, ktorá má byť založená na úprimnej snahe spoznávať. Zdôrazňuje, že sa nechal priestor ľuďom, ktorí tento systém zneužili na jednoduché nadobudnutie titulu a spoločenského statusu.

Principiálne odsudzujeme včerajšie výroky predsedu vlády o tom, že sa mu nechcelo písať vlastnú prácu samostatne a ako si ani nepamätá ako prácu tvoril. Predseda vlády podľa vlastných slov bojuje proti korupcií a za lepšie Slovensko a pritom sa nevie sám slušne správať voči zástupcom médií, ktoré poukazujú na podobné praktiky, aké on ešte pred časom sám odsudzoval,“ konštatuje rada.

Pochybenia a nedostatky

Podľa ŠRVŠ ide v prípade všetkých troch čelných predstaviteľov novej vlády o pochybenia, ktoré odhaľujú nedostatky pri zadávaní prác, slabú prácu so zdrojmi a nedostatočné vzdelávanie o správnom citovaní.

Zlyhal študent, ktorý takúto prácu odovzdal, zlyhal školiteľ a oponent, ale zlyhal aj systém, ktorý takúto prácu nechal prejsť. Ako študentská reprezentácia musíme takéto konania odsúdiť a očakávame od politikov, že sa dištancujú od týchto praktík,“ píše sa v stanovisku s tým, že politici by podľa rady mali byť príkladom slušnosti a morálnosti pre študentov a všetkých občanov.

Rada tiež pozýva predsedu vlády ako aj ministra školstva k spoločnej diskusii o budúcnosti vysokého školstva na Slovensku. „Sme pripravení hájiť záujmy študentov a byť plnou súčasťou kľúčovej reformy Vlády SR,“ uzatvára.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X