Bratislavská Univerzita Komenského podporí výskumy mladých vedcov takmer 250-tisíc eur

vedecký parVybavenie nového Vedeckého parku Univerzity Komenského. k UK
Foto: archívne, SITA

Granty podporia rôzne fakulty a ich výskumy, sú za merané na prírodu, životné prostredie alebo zdravie človeka.

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave rozdelila cez svoje granty na podporu výskumu mladých vedcov na 257 projektov 249 210 eur. Každý úspešný žiadateľ tak priemerne získal 970 eur. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa UK Lenka Miller.

Najväčší záujem o granty prejavili doktorandi Prírodovedeckej fakulty UK, Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK a Lekárskej fakulty UK.

Dovedna univerzita obdržala 441 žiadostí o podporu projektov. Rektor UK Marek Števček podotkol, že Grant UK je pre mnohých mladých vedcov a vedkyne ich prvá skúsenosť so žiadosťou o grantové prostriedky na výskum.

Škodlivé látky v pôde

Medzi úspešné žiadosti o granty sa zaradil aj projekt Zuzany Pilkovej z Prírodovedeckej fakulty UK, ktorá bude skúmať prítomnosť arzénu, medi, olova, zinku či ortuti v pôdach bratislavských komunitných záhrad.

V mestskom prostredí sú ich zdrojmi prevažne ľudské aktivity ako doprava, vykurovanie, spaľovanie odpadu a priemysel. Výskum tiež zhodnotí vplyv týchto aktivít na komunitné pestovanie zeleniny.

Na Slovensku ide o prvý výskum tohto druhu, navyše s poznatkami okamžite uplatniteľnými v praxi,“ zhodnotila Pilková.

Nové didaktické materiály

Podporený bude aj projekt Jaroslava Durca z Pedagogickej fakulty UK, ktorý vytvorí nové didaktické materiály o slovenských osobnostiach 20. storočia najmä pre učiteľov dejepisu základných škôl.

Grant dostane aj Monika Vojteková z Fakulty managementu UK, ktorá sa pozrie bližšie na prácu z domu.

Zaujímať ju budú predovšetkým otázky manažmentu ľudských zdrojov, hodnotenie výkonov zamestnancov či faktory vplývajúce na spokojnosť, motiváciu a výkonnosť zamestnancov pracujúcich z domu.

Vplyv migrény na kvalitu života

UK podporí aj projekt Oľgy Duraníkovej z Lekárskej fakulty UK, ktorá sa v ňom zameria na vplyv migrény na kvalitu života zdravotníckych pracovníkov. Dopady migrény na pracovné aktivity zdravotníckych zamestnancov za posledné tri mesiace plánuje vyhodnocovať na základe dotazníka.

Podporu získala aj Lucia Podolinská z Jesseniovej lekárskej fakulty UK, ktorá skúma sociálnu dôstojnosť ľudí s roztrúsenou sklerózou v kontexte pandémie ochorenia COVID-19.

Výskum realizujem prostredníctvom rozhovorov a zameriava sa na prežívanie dôstojnosti, na spôsob, akým ju pacienti strácajú alebo sa ju snažia udržať,“ opísala Podolinská. Výsledok by mal pomôcť zdravotníkom zamerať sa pri zdravotnej starostlivosti aj na túto stránku pacienta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk