Bratislavská vodárenská spoločnosť rozšírila kapacitu vodárenského zdroja Holdošov mlyn

Holdosov mlyn.jpg
Foto: Bratislavská vodárenská spoločnosť

Celkové investície do rozšírenia vodárenského zdroja na Záhorí sa pohybovali na úrovni 4,6 milióna eur.

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) dokončila rozšírenie vodárenského zdroja Holdošov mlyn na Záhorí neďaleko obce Hradište pod Vrátnom v okrese Senica.

Ako informuje hovorca BVS Peter Podstupka, rozšírený vodárenský zdroj má kapacitu 50 litrov pitnej vody za sekundu, ktorá už nepotrebuje ďalšiu technologickú úpravu.

Voda z tohto zdroja bude napájať skupinový vodovod v smere Hradište pod Vrátnom – Osuské – Hlboké – Senica. Celkové investície do rozšírenia vodárenského zdroja sa pohybovali na úrovni 4,6 milióna eur.

Vodné zdroje

Ako poznamenal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš, vodné zdroje v okolí Karpát a na Záhorí sú dotované prevažne zo zrážok, ktoré počas roka spadnú na tomto území.

So zmenou klímy, stále slabšími zimami bez snehu a prudkými lejakmi namiesto vytrvalého dažďa sa zhoršuje aj výdatnosť vodárenských zdrojov v tejto lokalite. Preto sme spravili všetko preto, aby sme rozšírili jeden z posledných kvalitných vodárenských zdrojov na Záhorí,“ uviedol Olajoš.

Holdošov mlyn

Vodárenský zdroj Holdošov mlyn bol vybudovaný v roku 1985 a pôvodne sa skladal iba z jednej studne s výdatnosťou približne 20 litrov vody za sekundu.

Počas rozšírenia vodárenského zdroja BVS dobudovala ďalšie dve studne a zvýšila celkovú kapacitu vodárenského zdroja na 50 litrov za sekundu, čo je viac ako dvojnásobok jeho pôvodnej kapacity,“ priblížil Podstupka. Hĺbka studní je 75 až 80 metrov a ich priemer je 325 milimetrov.

Studne majú oceľovú zárubnicu a poskytujú kvalitnú vodu, ktorá je legislatívne vhodná na pitné účely bez ďalšej úpravy. „Aj preto je na úpravni vody Osuské táto voda len prečerpávaná ďalej a obchádza technológiu úpravy,“ doplnil.

Vodovodný obchvat

Pre ďalší rozvoj v tejto lokalite plánuje BVS vodovodný obchvat mesta Senica v dĺžke sedem kilometrov, ktorý je potrebný na dokončenie napojenia ďalších obcí touto vodou až po mesto Holíč a celkové posilnenie Senického a Holičského skupinového vodovodu.

Spolu s rozšírením vodárenského zdroja BVS zmodernizovala aj vodárenskú infraštruktúru v obci Hradište pod Vrátnom a zlepšila tlakové pomery v obci. „Obyvatelia by tak už počas tohto leta nemali mať problém s tlakom vody,“ uzavrel Podstupka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk