Bratislavská ZOO zatvorila svoje brány, dôvodom je vtáčia chrípka a úhyn husi

Zoo bratislava vtacia chripka.jpg

Vtáčiu chrípku H5N1 zistili u husi podunajskej.

Zoologická záhrada v Bratislava zatvára od soboty 28. januára na 30 dní svoje brány pre verejnosť. Dôvodom je úhyn jedného jedinca husi podunajskej, u ktorého sa následne potvrdil vírus vtáčej chrípky H5N1. Tento druh husi sa nachádzal v zoo na otvorenej vodnej ploche, kde boli pravdepodobne nosičom vírusu divo žijúce vtáky.

Aj napriek tomu, že riziko prenosu vtáčej chrípky je na ľudí nízke, zoo prijala opatrenia nariadené Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou súvisiace s touto situáciou. Všetky jedince z jazierok sme preventívne presťahovali do zázemí, kde zároveň bude možné lepšie sledovať ich zdravotný stav,“ uviedla PR manažérka bratislavskej zoo Alexandra Ritterová. Ako dodala, dobrou správou je, že žiadnych vtákov zo spodného jazera nemusia utratiť a ani nejavia žiadne príznaky choroby.

Podobnú situáciu už v minulých rokoch museli riešiť aj v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach a v ZOO Košice, kde sa prípady vtáčej chrípky vyskytli u rôznych druhov kačíc či dokonca lyžičiara. Podľa údajov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky sa vírus vtáčej chrípky naposledy vyskytol 17. januára 2023 u súkromného chovateľa hydiny v obci Bzenov v okrese Prešov a taktiež u labutí v okrese Senec a Malacky.

V tomto období identifikovali vtáčiu chrípku aj v okolitých štátoch – Rakúsku, Maďarsku, Česku aj v Poľsku. „Počas najbližšieho obdobia budú môcť návštevníci sledovať dianie v zoo prostredníctvom sociálnych sietí. Veríme, že toto náročné obdobie zvládneme a čoskoro sa s návštevníkmi stretneme a privítame spoločne blížiacu sa jar,“ uzavrela Ritterová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk