Bratislavské časti dostanú z participatívneho rozpočtu kraja takmer 160-tisíc eur

Peniaze euro pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com

O podporu z participatívneho rozpočtu sa uchádzalo 59 projektov bratislavských mestských častí.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vyčlenil pre okresy Bratislava I až Bratislava V celkovo 159 011 eur, ktoré použije na podporu 50 projektov. Informovali o tom minulý týždeň prostredníctvom internetovej stránky, prostredníctvom ktorej mohli ľudia hlasovať za nimi preferované projekty.

V obvode Bratislava I, teda v Starom Meste, získal najväčšiu podporu obyvateľov (1 748 hlasov) projekt s názvom Záhrada pre mladých. Projekt prihlásilo Arcidiecézne centrum mládeže Vinica, ktorý chce upraviť záhradu centra tak, aby lepšie slúžila miestnym obyvateľom ako miesto oddychu, ticha a zábavy. Celkový rozpočet projektu je 4 000 eur, z participatívneho rozpočtu získa dotáciu v maximálne možnej výške 3 500 eur.

Príspevok na šport i na záhradky

V okrese Bratislava II najviac obyvateľov hlasovalo za ružinovský projekt Rozvoj tréningových podmienok florbalovej mládeže (1 009 hlasov), kraj ho podporí rovnako sumou 3 500 eur, pričom celkový rozpočet projektu je 6 150 eur. Projekt prihlásil Športový klub LIDO a prostriedky plánuje použiť na prenájom adekvátnej športovej haly pre florbalistov, aby sa šport stal pre deti dostupnejším.

V okrese Bratislava III sa na prvom mieste na základe hlasovania umiestnil račiansky projekt Úprava záhrady – centrum BIVIO (597 hlasov). Projekt prihlásilo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR a prostriedky chce použiť na nákup záhradného vybavenia. Z participatívneho rozpočtu bude môcť čerpať 3 500 eur, pričom celkový rozpočet projektu je 4 900 eur.

Podpora zdravia aj tanec detí

V obvode Bratislava IV získal najviac hlasov dúbravský projekt Tanec a hudba v detskom srdiečku (632 hlasov), ktorý prihlásila novootvorená Materská škola Bullova. Kraj mu udelil podporu 3 000 eur a celkový rozpočet projektu je totožný so získanou dotáciou. Z finančných prostriedkov chce materská škola nakúpiť chýbajúce materiálové vybavenie na hudobno – pohybovú výchovu detí.

V okrese Bratislava V najviac obyvateľov hlasovalo za petržalský projekt s názvom CF Hero – aplikácia predlžujúca život (731 hlasov). Poskytnú mu dotáciu vo výške 3 145 eur, pričom celkový rozpočet projektu je v rovnakej výške ako poskytnutá dotácia. Peňažné prostriedky chcú použiť na spustenie aplikácie, ktorá pomáha pacientom s cystickou fibrózou jednoduchšie zvládať ťažkosti spojené s touto chorobou.

Participatívny rozpočet je časť rozpočtu BSK určená na financovanie verejných projektov v rámci celého kraja, teda bratislavských okresov a okresov Pezinok, Senec a Malacky. Kraj vyčlenil pre túto časť svojho rozpočtu 255 880 eur, pričom maximálna výška dotácie na jeden projekt je stanovená na 3 500 eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk