Bratislavské hudobné slávnosti 2019 v bratislavskej Redute: Tradične pôjde o konfrontáciou zahraničných a slovenských umelcov 

Reduta odovzdavanie cien filharmonia bratislava dopravne obmedzenia mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com

Jubilejný 55. ročník medzinárodného festivalu klasickej hudby prinesie konfrontáciu zahraničných a slovenských hudobných umelcov.

Deväť prominentných zahraničných orchestrov, dva zahraničné zbory a popredné telesá zo Slovenska prinesú milovníkom klasickej hudby Bratislavské hudobné slávnosti (BHS). Okrúhly 55. ročník medzinárodného festivalu sa v sídle Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute uskutoční od piatka 27. septembra do 13. novembra.

Rezidenčným orchestrom slávností je už tradične Slovenská filharmónia, ktorá sa publiku predstaví spolu na troch koncertoch. Na otváracom koncerte festivalu uvedie pod taktovkou svojho šéfdirigenta Jamesa Judda ťažiskové symfonické diela 19. a 20. storoči, Cikkerovu symfonickú báseň Ráno, Nedokončenú symfóniu Franza Schuberta a druhý Klavírny koncert Johannesa Brahmsa v podaní francúzsko-amerického klaviristu Eugena Indjiča.

Agentúru SITA o tom informovala hlavná manažérka festivalu Izabela Pažítková. Aj tento rok privítajú BHS slovenského dirigenta svetového renomé Juraja Valčuhu a medzinárodné kvarteto operných sólistov. So Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom uvedú 6. októbra oratórium Stabat mater od Antonína Dvořáka.

Prierez tvorbou pre violončelo

Popri Slovenskej filharmónii hosťuje na festivale Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Na BHS 10. októbra pripomenie 90. výročie svojho založenia ako prvého profesionálneho symfonického orchestra na Slovensku. Koncert zaradený do programu 3. októbra je venovaný 100. výročiu narodenia Jána Albrechta, vďaka ktorému v roku 1973 vznikol súbor Musica aeterna.

Slovenský komorný orchester, súbor s takmer 60-ročnou koncertnou tradíciou, pri zrode ktorého stál Bohdan Warchal, ponúkne publiku 28. septembra výber z diel autorov 20. storočia prevažne slovanského pôvodu. Koncertom zo Slovenskej tvorby pre violončelo bude festival 29. septembra pokračovať v projekte prezentácie slovenských skladateľov komornej tvorby.

Jeho predošlé ročníky boli venované dielam pre klavír a pre husle. Tento raz prinesie prierez tvorbou pre violončelo v podaní Jozefa Podhoranského, Jána Slávika, Eugena Procháca a Borisa Bohóa.

V hlavnej úlohe Slovenská filharmónia

Festival tradične otvorí a aj uzavrie Slovenská filharmónia. Beethovenovou predohrou, ktorá 13. októbra uvedie záverečný koncert, predznamená rok 2020 venovaný 250. výročiu narodenia skladateľa. Pod taktovkou dirigentskej hviezdy Pinchasa Steinberga uvedie maďarský violončelista István Várdai vilončelový koncert Edwarda Elgara na legendárnom nástroji „Ex du Pré-Harrell“ Stradivari z roku 1673.

Pri príležitosti 100. výročia narodenia venujú BHS tento koncert Ladislavovi Slovákovi, ktorý bol šéfdirigentom a súčasne umeleckým riaditeľom Slovenskej filharmónie v rokoch 1961 až 1988 a bol aj členom Festivalového výboru BHS. Jednou z jeho umeleckých priorít bolo dielo Dmitrija Šostakoviča, a tak 55. ročník festivalu uzavrie Šostakovičova piata symfónia.

Novinkou na 55. ročníku BHS sú dva projekty – Salón mladých a Mladé talenty. Salónom mladých (9.10.) chce dramaturgia BHS upozorniť na generáciu mladých umelcov na začiatku ich medzinárodnej profesionálnej kariéry. Predstaví maďarského violončelistu Gergelya Devicha, slovenského trubkára Stanislava Masaryka a českého klaviristu Matyáša Nováka. Na koncerte Mladé talenty (13.10.) vystúpia dva mimoriadne detské talenty Slovenska, huslista Teo Gertler a klavirista s austrálsko-slovenským pôvodom Ryan Martin Bradshaw.

Bohatý program BHS

Tradičnými ťahákmi programu BHS sú zahraniční hostia, svetoznáme orchestre a hviezdni umelci. Na 55. ročníku festivalu hosťuje deväť zahraničných orchestrov a dva zahraničné zbory – Royal Philharmonic London (29.9.), Fínsky rozhlasový orchester (30.9.), English Baroque Soloists & Monteverdi Choir (1.10.), Symfonický orchester Českého rozhlasu (2.10.), Philharmonia Orchestra London (4.10.), Mníchovská filharmónia a Mníchovský filharmonický zbor (5.10.), Orchester Mariinského divadla Petrohrad (9.10.), Wiener Philharmoniker (11.10.) a Deutsche Staatsphilarmonie Rheinland-Pfalz (12.10.).

Koncerty zaznejú pod taktovkou výnimočných dirigentských osobností. Niektoré na Slovensko zavítajú po prvý raz, oceňovaný anglický dirigent Sir John Eliot Gardiner, významný fínsky dirigent Hannu Lintu, či venezuelský dirigent Rafael Payare, ktorý patrí k najvyhľadávanejším dirigentom svojej generácie (1980) či nový šéfdirigent Symfonického orchestra Českého rozhlasu Alexander Liebreich.

Prídu aj dirigenti ako Valery Gergiev, Esa-Pekka Salonen, Thomas Hengelbrock a Pinchas Steinberg a ďalší. Súčasťou BHS je tradične aj opera. Festival ponúkne 12. októbra recitál svetoznámej mezzosopranistky Eliny Garanče. Lotyšská rodáčka z Rigy zaspieva operné árie Verdiho, Pucciniho i Cileu, ale aj španielske piesne. Na BHS zahrá aj hviezdna čínska klaviristka Yuja Wang, arménsky huslista Sergej Chačatrjan, rakúsky hráč na bicie nástroje Martin Grubinger a ďalší. Na BHS nebudú chýbať ani klavírny recitál (29.9.) a organový recitál (6.10.), ako aj séria komorných koncertov.

Podrobný program 55. ročníka Bratislavských hudobných slávností možno nájsť na webstránke Slovenskej filharmónie a na festivalovej webstránke.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk