Bratislavské korunovačné dni sú už za rohom, nenechajte si ujsť sprievod a bohatý program

Kolaz bratislava bratislavske korunovacne dni.jpg
Foto: Bratislava Tourist Board - koláž BratislavaDen.sk

Bratislava sa opäť stane Prešporkom a v meste ožije vznešená minulosť. Nenechajte si ujsť tento výlet do minulosti.

Bratislavské korunovačné dni (BKD) sa vracajú do hlavného mesta. Historický trojdňový festival prinesie od piatku 28. júla okrem tradičného 200-členného sprievodu a šermiarskych duelov aj pestrý sprievodný program.

Pre fanúšikov nových technológií je pripravená online hra „Príbeh ukradnutej koruny“, v Katedrále svätého Martina bude vystavená unikátna replika uhorskej koruny, na Hlavnom námestí zas nájdete dobové remeslá či mučiareň. Informoval o tom prostredníctvom tlačovej správy hovorca Bratislavskej organizácie cestovného ruchu Julius Buday.

Autentická korunovačná scéna

Bratislava je známa svojou bohatou takmer 300-ročnou korunovačnou históriou. „Počas troch dní sa mesto premení na autentickú korunovačnú scénu, kde budú mať Bratislavčania a návštevníci mesta možnosť užiť slávnosť historického korunovačného sprievodu. Rytierske skupiny ukážu svoje umenie na Bratislavskom hrade a Hlavnom námestí a predvedú techniky sokoliarskeho lovu z koňa, ukážky lovu dravcov a loveckých plemien psov, porovnanie jednotlivých škôl šermu, súboje, tance, hru na lutnu, ale aj módnu prehliadku,“ vymenoval Buday.

Bratislavské korunovačné dni
Foto: Bratislava Tourist Board

Diváci sa môžu naučiť tancovať aj tance z obdobia renesancie. Pripravenú sú aj bezplatné prehliadky mesta spojené s korunováciami, výstava fotografií v Martineu, ako i organový koncert v Katedrále sv. Martina.

Program v meste aj na hrade

Organizátor podujatia, Bratislava Tourist Board (BTB), sa tentokrát zameral na rodiny s deťmi. Pre najmenších návštevníkov sú pripravené rozprávky, divadlá aj tvorivé dielne. Trojdňový festival sa začne v piatok 28. júla, keď historickým centrom prejde malý sprievod.

Ďalší program bude pripravený na Bratislavskom hrade. Hlavný sobotný program sa začne o 15.00, keď slávnostný korunovačný sprievod vyrazí z Bratislavského hradu, prejde uličkami Starého Mesta až na Hlavné námestie.

Bratislavské korunovačné dni
Foto: Bratislava Tourist Board

Tam sa o 16.00 hod. začne program venovaný korunovácii Leopolda I. (1640 až 1705). Jeho súčasťou budú sokoliarske vystúpenia, ukážky lovu dravcov z konského chrbta, napínavé ukážky protitureckých bojov a divadelno-šermiarske vystúpenia.

Korunovačná kostol

Tento rok sa do organizácie zapojilo aj Veľvyslanectvo Španielska v Bratislave, pri príležitosti prevzatia španielskeho predsedníctva v Rade Európskej únie. V rámci programu pripomenú umelci prostredníctvom tanca a zaujímavých príbehov Máriu Španielsku, manželku cisára a kráľa Maximiliána II. Habsburského.

Po vlaňajšom úspechu, keď sa nám podarilo spojiť všetky krajiny V4, je súčasťou tohtoročnej slávnosti Španielsko, pre ktoré je kráľovská tradícia súčasťou dejín aj prítomnosti,“ poznamenal predseda predstavenstva BTB Vladimír Grežo.

Bratislavské korunovačné dni
Foto: Bratislava Tourist Board

Centrálnym miestom viacerých podujatí bude počas BKD Katedrála svätého Martina, niekdajší korunovačný kostol uhorských panovníkov.

Divadlo aj tvorivé dielne

Do programu BKD je tento rok zaradených množstvo nových aktivít pre rodiny s deťmi. Deti môžu absolvovať špeciálne detské prehliadky s pátračom Tinom, vytvoriť si svoj rodinný erb na tvorivých dielňach v Bibiane alebo si vychutnať bábkové divadlo či divadelnú rozprávku.

Okrem toho ich čakajú ukážky historických remesiel, ako je kníhviazačstvo a pečatenie listín. Deti i dospelí sa môžu previezť na historickom drevenom kolotoči alebo si vyraziť vlastnú mincu.

Bratislavské korunovačné dni
Foto: Bratislava Tourist Board
Bratislavské korunovačné dni
Foto: Bratislava Tourist Board

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk