Vladimír Daniš, prezývaný Tuti, mal veľa nepriateľov, medzi ktorými nechýbal boss banskobystrickej mafie Mikuláš Černák. Spolu s bratom Jozefom, prezývaným Papas, zomreli pri explózii auta. Malo ísť o vybavenie účtov v podsvetí.
Vitajte pri šiestom dieli Bratislavských krimi prípadov. Zameriavajú sa na mapovanie zločincov či vrahov z Bratislavy a okolia, ktorých sa podarilo usvedčiť a odhaliť ich zločiny. Piaty diel nájdete na tomto odkaze.
Bratia Danišovci strávili nejakú dobu za mrežami, no väzenie ich nezmenilo k lepšiemu a po prepustení sa stali mafiánmi. V Bratislave boli obaja známa firma a nebáli sa ich len ženy, ale aj muži. O Tutim koluje niekoľko historiek, ktoré ho vykresľujú ako nevypočítateľného agresora a násilníka.
Inšpirácia v talianskej mafii
Po roku 1989 zmizol komunistický režim a v novom systéme sa k moci dostávali ľudia, ktorí sa neštítili použiť k dosiahnutiu svojich cieľov agresiu, násilie či vraždiť. Vladimír a Jozef Danišovci sa v prvej polovici 90. rokov stali postrachom Bratislavy, reštaurácií, diskoték a taxikárov. Boli prví verejne popravení mafiáni.
Bratia boli vo väzení, no amnestia nového prezidenta Václava Havla im priniesla slobodu. Podľa publicistu Milana Žitného bol Tuti viac vo väzení, ako na slobode. Označil ho za agresívneho a primitívneho človeka, násilie bola jeho dominantná vlastnosť. Spisovateľ Gustáv Murín tvrdí, že Tuti nosil klobúk a dlhý kabát, čím bola známa talianska mafia.
Barmanka Iveta, ktorá prichádzala osobne do kontaktu s Tutim, priznala, že ho v bare nemali radi. V obľube útočil na druhých tak, že im dal hlavičku do tváre a vyšiel z toho bez zranenia, pretože mal nízky prah bolesti.
Vyberal si ženy
Tuti rád trávil čas v bare Bajkal na Bajkalskej ulici. Dalo sa s ním vychádzať až do času, kým začal piť. Pre zvýšenie sebavedomia si dnu vodil bojové psy a často sa stávalo, že okradol zákazníkov baru.
Keď sa mu zapáčila na diskotéke nejaká žena, nerobilo mu žiadny problém prinútiť ju, aby s ním odišla. Ak bola dotyčná v sprievode muža a ten protestoval, schytal od Tutiho a jeho bandy bitku. V hoteli Kyjev mal prenajatú izbu, kde ženy vodil a mnohé aj znásilnil.
O Tutim bolo tiež známe, že neplatil taxikárom a správal sa k nim arogantne. Jednému taxikárovi vraj vyhodil taxameter von z auta a ešte ho aj olúpil.
Vysmial sa Černákovi
Na jar 1995 sa v reštaurácii Aušpic v Petržalke konalo celoslovenské stretnutie mafiánov. Tuti sa taktiež zúčastnil a znervóznil členov podsvetia mimo Bratislavy, pretože sa správal tak, ako mal vo zvyku – hlučne, nepríjemne a agresívne. Na stretnutí padlo rozhodnutie, že Tutiho musia odstrániť, pretože príliš pútal pozornosť verejnosti a policajtov.
Tuti sa pretláčal s ostatnými rukou a negatívne sa vyjadroval o Černákovi, čo bossa pobúrilo a chcel ho na mieste zastreliť, no zabránili mu v tom. „Ja z Bratislavy neodídem, kým ja ho nevybavím,“ vyjadril sa podľa svedka Černák.
Koniec bratov Danišovcov nastal ani nie polroka po stretnutí mafiánov. V júli 1995 Štefanovičovou ulicou otriasol výbuch auta, pričom boli poškodené aj ďalšie autá na parkovisku. Tuti mal v čase smrti 39 a Papas 43 rokov.
Žitný doplnil, že výbuch sledovali z diaľky minimálne dve autá Slovenskej informačnej služby. Podnikatelia sa po smrti Tutiho tešili a oslavovali, pretože ich vydieral. V roku 2015 sa objavila informácia, že z vraždy je podozrivá skupina sýkorovcov pod vedením Róberta Lališa, no iné zdroje ukazujú na Černáka.