Bratislavské krimi prípady: Bratia Danišovci boli postrachom mesta. Tuti znásilňoval ženy na diskotékach a neplatil taxikárom

Bratislavské krimi prípady, Danišovci
Foto: Youtube, Gettyimages, SITA - koláž Bratislavadeň

Vladimír Daniš, prezývaný Tuti, mal veľa nepriateľov, medzi ktorými nechýbal boss banskobystrickej mafie Mikuláš Černák. Spolu s bratom Jozefom, prezývaným Papas, zomreli pri explózii auta. Malo ísť o vybavenie účtov v podsvetí. 

Vitajte pri šiestom dieli Bratislavských krimi prípadov. Zameriavajú sa na mapovanie zločincov či vrahov z Bratislavy a okolia, ktorých sa podarilo usvedčiť a odhaliť ich zločiny. Piaty diel nájdete na tomto odkaze.

Bratia Danišovci strávili nejakú dobu za mrežami, no väzenie ich nezmenilo k lepšiemu a po prepustení sa stali mafiánmi. V Bratislave boli obaja známa firma a nebáli sa ich len ženy, ale aj muži. O Tutim koluje niekoľko historiek, ktoré ho vykresľujú ako nevypočítateľného agresora a násilníka.

Inšpirácia v talianskej mafii

Po roku 1989 zmizol komunistický režim a v novom systéme sa k moci dostávali ľudia, ktorí sa neštítili použiť k dosiahnutiu svojich cieľov agresiu, násilie či vraždiť. Vladimír a Jozef Danišovci sa v prvej polovici 90. rokov stali postrachom Bratislavy, reštaurácií, diskoték a taxikárov. Boli prví verejne popravení mafiáni.

Bratislavské krimi prípady, Danišovci
Tuti Daniš. Foto: Youtube

Bratia boli vo väzení, no amnestia nového prezidenta Václava Havla im priniesla slobodu. Podľa publicistu Milana Žitného bol Tuti viac vo väzení, ako na slobode. Označil ho za agresívneho a primitívneho človeka, násilie bola jeho dominantná vlastnosť. Spisovateľ Gustáv Murín tvrdí, že Tuti nosil klobúk a dlhý kabát, čím bola známa talianska mafia.

Barmanka Iveta, ktorá prichádzala osobne do kontaktu s Tutim, priznala, že ho v bare nemali radi. V obľube útočil na druhých tak, že im dal hlavičku do tváre a vyšiel z toho bez zranenia, pretože mal nízky prah bolesti.

Bratislavské krimi prípady, Danišovci
Starší z bratov Papas Daniš. Foto: Youtube

Vyberal si ženy

Tuti rád trávil čas v bare Bajkal na Bajkalskej ulici. Dalo sa s ním vychádzať až do času, kým začal piť. Pre zvýšenie sebavedomia si dnu vodil bojové psy a často sa stávalo, že okradol zákazníkov baru.

Keď sa mu zapáčila na diskotéke nejaká žena, nerobilo mu žiadny problém prinútiť ju, aby s ním odišla. Ak bola dotyčná v sprievode muža a ten protestoval, schytal od Tutiho a jeho bandy bitku. V hoteli Kyjev mal prenajatú izbu, kde ženy vodil a mnohé aj znásilnil.

O Tutim bolo tiež známe, že neplatil taxikárom a správal sa k nim arogantne. Jednému taxikárovi vraj vyhodil taxameter von z auta a ešte ho aj olúpil.

Hotel Kyjev
Vzhľad hotela Kyjev kedysi. Foto: SITA

Vysmial sa Černákovi

Na jar 1995 sa v reštaurácii Aušpic v Petržalke konalo celoslovenské stretnutie mafiánov. Tuti sa taktiež zúčastnil a znervóznil členov podsvetia mimo Bratislavy, pretože sa správal tak, ako mal vo zvyku – hlučne, nepríjemne a agresívne. Na stretnutí padlo rozhodnutie, že Tutiho musia odstrániť, pretože príliš pútal pozornosť verejnosti a policajtov.

Tuti sa pretláčal s ostatnými rukou a negatívne sa vyjadroval o Černákovi, čo bossa pobúrilo a chcel ho na mieste zastreliť, no zabránili mu v tom. „Ja z Bratislavy neodídem, kým ja ho nevybavím,“ vyjadril sa podľa svedka Černák.

Koniec bratov Danišovcov nastal ani nie polroka po stretnutí mafiánov. V júli 1995 Štefanovičovou ulicou otriasol výbuch auta, pričom boli poškodené aj ďalšie autá na parkovisku. Tuti mal v čase smrti 39 a Papas 43 rokov.

Žitný doplnil, že výbuch sledovali z diaľky minimálne dve autá Slovenskej informačnej služby. Podnikatelia sa po smrti Tutiho tešili a oslavovali, pretože ich vydieral. V roku 2015 sa objavila informácia, že z vraždy je podozrivá skupina sýkorovcov pod vedením Róberta Lališa, no iné zdroje ukazujú na Černáka.

Bratislavské krimi prípady, Danišovci
Trosky auta, v ktorom zomreli Danišovci. Foto: Youtube

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk