Bratislavské krimi prípady: Mestom otriasol brutálny Vietnamský masaker, zavraždili aj 8-mesačné bábätko

Vietnamský masaker
Foto: www.youtube.com - koláž Bratislavadeň

Vrahmi šiestich Vietnamcov boli dvaja mladíci. Vražda otriasla celou Bratislavou i Slovenskom pre brutalitu a neľútostnosť.

Vitajte pri druhom dieli Bratislavských krimi prípadov. Zameriavajú sa na mapovanie zločincov či vrahov z Bratislavy a okolia, ktorých sa podarilo usvedčiť a odhaliť ich zločiny. Prvý diel nájdete na tomto odkaze.

Pred viac ako 25 rokmi sa sklad na Starej Vajnorskej premenil na krvavé miesto, ktoré vošlo do dejín kriminalistiky pod názvom Vietnamský masaker. Stojí za ním dvojica kamarátov Róbert Matta a Viliam Hauser. Upozorňujeme, že v článku sú fotografie nevhodné pre citlivé povahy a maloletých.

Kamaráti od základnej školy

Matta a Hauser sa dobre poznali. Narazili na seba na základnej škole a odvtedy sa stali nerozlučnými kamarátmi. Bývali taktiež v jednej lokalite. Spoločne vyštudovali strednú školu a neskôr pracovali v chemickom podniku Istrochem.

Práve v tomto podniku stretli kamaráti dvoch Vietnamcov, ktorí vedeli hospodáriť s peniazmi. Zo zarobených peňazí si dokázali otvoriť vlastnú firmu zameranú na predaj tovaru, elektroniky či šitie odevov. Podnikali vo veľkej hale na Starej Vajnorskej.

Vietnamský masaker
Hauser a Matta sa priatelili už od základnej školy. Foto: www.youtube.com

Kamaráti boli nezamestnaní a chceli rýchlo zbohatnúť. V roku 1993 sa v ich hlavách začal rodiť nebezpečný plán o možnej vražde. Žiaľ, neostalo iba pri úvahách a plán vtedy 23-ročného Mattu a 24-ročného Hausera sa premenil na krvavú realitu.

Do skladu chodili pravidelne ako zákazníci a miesto si dôkladne obzerali. Stretávali sa v podnikoch, kde preberali podrobne svoj plán a počas toho popíjali alkohol.

Vietnamský masaker
Hala na Starej Vajnorskej. Foto: www.youtube.com

Zomrelo šesť Vietnamcov

Matta s Hauserom si na svoj pripravovaný zločin zaobstarali zbrane – samopal a pištoľ. Streľbu zo zbraní trénovali do kmeňov stromu v račianskych lesoch. Deň pred útokom nakúpili 100 nábojov.

Plánovaná vražda pripadla na 8. apríla 1994. Obaja sa stretli už predpoludním. Boli spolu takmer celý deň, chodili od jednych dverí podniku k druhým a v každom sa posilnili alkoholom. Auto odstavili na Rendezi a na Starú Vajnorskú išli pešo.

Vietnamský masaker
Počas masakru zomrelo aj malé dievčatko. Foto: www.youtube.com

Vietnamci vrahov vôbec nečakali. Večer vošli obaja do haly pod zámienkou, že si prišli nakúpiť videokazety. Matta vystrelil 28 rán, pričom zabil päť Vietnamcov – troch mužov od 34 do 35 rokov a dve ženy vo veku 32 a 33 rokov. Hoci sa v priestoroch nachádzalo aj 8-mesačné bábätko, mladíci mu vzali bez milosti život.

Vietnamský masaker
Jeden zo zavraždených mužov. Foto: www.youtube.com

Po vražde odcudzili Matta s Hauserom z miesta činu slovenské koruny, americké doláre, rakúske šilingy a nemecké marky, čo spolu predstavovalo približne milión slovenských korún. Mŕtvych Vietnamcov našla na druhý deň ráno opatrovateľka dievčatka.

Vietnamský masaker
Jedna zo zavraždených žien bola tehotná. Foto: www.youtube.com

Zatknutie a pojednávanie

Po krvavých vraždách dvojica utiekla do Nemecka, kde bývali sestra a matka Hauserova. Jeho sestra ukryla balíček s valutami podľa pokynov brata a o ničom, čo spáchali, v tej dobe nevedela. Hauser telefonicky požiadal brata, aby vyniesol z bratislavskej garáže igelitku so zbraňami a niekde ju zakopal.

Po niekoľkých dňoch sa dvojica vrátila do Bratislavy, pretože si chcela vyzdvihnúť ďalší balík peňazí z garáže. Policajti mužov zadržali 19. apríla, keď sa chystali zaviesť na rakúske letisko priateľa Hauserovej sestry.

Vietnamský masaker
Hauser policajtom ukázal garáž, v ktorej skryl zbrane. Foto: www.youtube.com

Na mieste sa našlo veľa dôkazov, ktoré páchateľov usvedčili, ako napríklad odtlačok Hauserovej ruky na kľučke či náboje zo samopalu. Počas vyšetrovania sa k vraždám nakoniec priznali.

Vietnamský masaker
Jedna zo zbraní z miesta činu. Foto: www.youtube.com

Matta s Hauserom dostali doživotný trest, ktorý si odpykávajú v Leopoldove. V roku 2019 sa dvojica pokúsila dostať na slobodu podaním návrhu na podmienečné prepustenie, o ktoré mohli požiadať po odpykaní 25 rokov z trestu. Návrhy však obaja stiahli.

Vietnamský masaker
Z pohrebu Vietnamcov. Foto: www.youtube.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk