Bratislavské kultúrne leto opäť mieri s bohatým programom do ulíc mesta, tento rok ide o 47. ročník

Bratislavske kulturne leto bratislavskeho kulturne a informacne stredisko.jpg

Na Mestských hradbách bude možné zažiť koncerty a rôzne komunitné podujatia.

V piatok 24. júna otvoria v hlavnom meste 47. ročník multižánrového festivalu Bratislavské kultúrne leto (BKL).

Ako informuje Jana Túry z komunikačného oddelenia Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS), umelecké podujatia či voľnočasové aktivity sa počas nasledujúcich troch mesiacov presunú do ulíc Bratislavy v historickom centre, ale aj do jednotlivých mestských častí.

Spolu je pripravených viac ako 330 podujatí na viac ako 50 scénach. Oficiálne otvorenie BKL sa uskutoční v piatok športovým podujatím bratislava– inline.

Podpora komunít

Základnými ideami festivalu je podpora občianskych aktivít a komunít, ale aj kľúčových projektov spojených s hlavným mestom, decentralizácia kultúry, spolupráca s mestskými organizáciami, mestskými časťami a veľvyslanectvami, ako aj transparentný výber žiadateľov o podporu a spoluprácu.

Do výzvy Open Call – Podpora a spolupráca sa tento rok prihlásilo 71 žiadateľov. Z toho 52 žiadostí schválených odbornou komisiou bolo zaradených do programovej štruktúry festivalu,“ priblížila riaditeľka BKID Katarína Hulíková. Do prípravy festivalu sa zapojila aj organizácia Bratislava Tourist Board.

Program v Sade Janka Kráľa

Kultúrna scéna v Sade Janka Kráľa ponúkne pravidelný program – pondelkové cvičenia s prvkami jogy a pilates o 18.00, filmové stredy s Túlavým a Cestovateľským kinom, štvrtkové Diskusie v ženskom rode pripravené v spolupráci s Denníkom N a piatkové koncerty slovenských kapiel a hudobníkov.

Nedele budú už tradične vyhradené pre rodiny s deťmi. Festival Hráme pre všetkých láka na slovenské a zahraničné bábkové i alternatívne divadlá,“ uvádza BKIS.

Nedeľné rozprávky sa začínajú o 11.00 v Klariskách a o 15.00 hod. v Sade Janka Kráľa, a chýbať nebudú ani Bratislavské kvízy.

Klarisky a Mestské hradby

BKIS ako hlavný dramaturg a organizátor BKL pripravilo aj tento rok program na rôznych miestach. V rámci historického centra budú dominovať dve kultúrne scény – Klarisky a Mestské hradby.

V Klariskách to budú koncerty, divadelné rozprávky, swap oblečenia, ale aj svetový World Music Festival. Na Mestských hradbách bude možné zažiť koncerty a rôzne komunitné podujatia.

Živou kultúrnou scénou bude aj Nádvorie sv. Jána Nepomuckého, kde sa budú každý druhý piatok konať Hravé piatky na nádvorí pre fanúšikov spoločenských hier,“ dodáva BKIS.

Bratislavské korunovačné dni

Počas 29. – 31. júla sa v spolupráci s Bratislava Tourist Board uskutočnia Bratislavské korunovačné dni.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na letný open air festival Tribute Fest 2022 v Amfiteátri v Rači 6. augusta, medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc 16. – 18. septembra a Letnú akadémiu módy, ktorá vyvrcholí módnou prehliadkou v Sade Janka Kráľa 23. júla, či Galaprogram Divých makov na Hviezdoslavovom námestí 13. augusta,“ uvádza BKIS.

Chýbať nebude ani Gitarový festival J. K. Mertza, Letné shakespearovské slávnosti či Bratislavské divadelné noci.

Workshopy či špeciálne čitateľské pikniky

Programovú štruktúru Bratislavského kultúrneho leta aj tento rok obohatia programy bratislavských organizácií a mestských častí.

Múzeum mesta Bratislavy pozýva na kurátorské výklady, komentované prechádzky a rozhovory s autormi odborných publikácií. Galéria mesta Bratislavy pripravuje koncerty, výstavy aj workshopy pre rodiny s deťmi,“ konštatuje BKIS.

V Mestskej knižnici v Bratislave bude možné stretnúť spisovateľov či zúčastniť sa na kreatívnych popoludniach pre deti, pripravené budú aj workshopy, hravé popoludnia so spoločenskými hrami či špeciálne čitateľské pikniky.

Premietania filmov aj športové aktivity

Koncerty, rozprávkové predstavenia, premietania filmov, športové aktivity, pikniky či tančiarne pripravujú aj mestské časti Dúbravka, Karlova Ves, Lamač, Petržalka, Staré Mesto, Rača, Vajnory, Jarovce a Rusovce.

Svoju kultúru a zvyky predstavia veľvyslanectvá rôznych krajín na Slovensku. Cyklus vychádzok po Bratislave so sprievodcami Rande s mestom pokračuje aj počas letných mesiacov.

Kompletný program festivalu je možné nájsť na tomto webe.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk