Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Letisko bratislava fb 1.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com
12. septembra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavské letisko po útokoch teroristov 11. septembra 2001 v USA prehodnotilo bezpečnostnú ochranu

Posledné viditeľné bezpečnostné zmeny pre cestujúcich nastali v septembri 2015, odkedy platia na všetkých letiskách v Európskej únii nové pravidlá bezpečnostnej kontroly detekcie výbušnín.

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave po teroristických útokoch unesenými lietadlami 11. septembra 2001 v USA celkovo prehodnotilo stav bezpečnostnej ochrany a postupne zavádzalo kvalitatívne zlepšovanie jednotlivých bezpečnostných opatrení.

Bola napríklad zlepšená ochrana perimetra letiska, vybudovaný nový monitorovací kamerový systém, zavedená detekčná kontrola aj iných osôb ako cestujúcich, detekčná kontrola leteckého nákladu aj v lietadlách bez cestujúcich. Zároveň sa začali využívať nové systémy a detekčné technológie kontroly batožín,“ uviedla pre agentúru SITA v súvislosti s 18. výročím teroristických útokov v USA hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Obmedzenia pri preprave tekutín

Najviditeľnejšie zmeny v bezpečnostnej kontrole na letiskách zaznamenali cestujúci po prekazených plánovaných teroristických útokoch v roku 2006 na londýnskom letisku Heathrow. Európska komisia odvtedy zaviedla na európskych letiskách obmedzenia pri preprave tekutín v príručnej batožine.

Od roku 2006 platí, že všetky tekutiny, pasty, gély možno prepravovať v príručnej batožine len v objeme do 100 mililitrov umiestnené v uzatvárateľnom plastovom vrecku s kapacitou maximálne jeden liter,“ priblížila Ševčíková.

Posledné viditeľné bezpečnostné zmeny pre cestujúcich nastali v septembri 2015, odkedy platia na všetkých letiskách v Európskej únii nové pravidlá bezpečnostnej kontroly detekcie výbušnín.

Stery z príručnej batožiny

Vybraným cestujúcim v rámci bezpečnostnej kontroly odoberú stery z príručnej batožiny, vrátane jej obsahu, z oblečenia, z opasku, z rúk či z predmetov, ktoré majú pri sebe. Tie sú následne podrobené ďalšej kontrole,“ poznamenala hovorkyňa najväčšieho domáceho letiska s tým, že odobratie sterov nemá žiadny vplyv na zdravie pasažierov.

Bezpečnostné opatrenia v civilnom letectve nariaďuje všetkým letiskám Európska komisia, ktorá prehodnocuje ich opodstatnenosť. „Aktuálne sa letisko v Bratislave pripravuje na prechod na štandard 3, ktorý si vyžaduje zmeny v procese kontroly podanej batožiny,“ priblížila Ševčíková.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X