Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Byvanie byty najome mestske vystavba gettyimages
Foto: ilustračné, GettyImages
24. januára 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavské mestské časti majú pripomienky k plánovanej výstavbe nájomných bytov

Bratislava má najmenší počet nájomných bytov zo všetkých hlavných miest Vyšehradskej štvorky.

Bratislavské mestské časti majú pripomienky k plánovanej výstavbe nájomných bytov. Hlavné mesto plánuje vytvoriť nájomné byty zatiaľ v štyroch mestských častiach – v Rači, Petržalke, Dúbravke a v Ružinove.

Urbanistická štúdia, ktorú zverejnil magistrát, má za úlohu overiť urbanistickú koncepciu vybraných lokalít v týchto mestských častiach.

Navrhované lokality je potrebné podrobnejšie posúdiť z viacerých hľadísk. Niektoré považujeme za problematické, ale všetko bude ešte predmetom rokovania spomínanej komisie a miestneho zastupiteľstva. Definitívne stanovisko vydáme až po širšej diskusii,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Zmena územného plánu

Štúdia má byť o zmene územného plánu na výstavbu obytných budov. Podľa Rače v nej ale nedefinovali, akým spôsobom zabezpečia, aby na pozemkoch súkromných vlastníkov boli následne nájomne byty.

K objektu Pastierská budeme mať pripomienky v súvislosti s hlukom, kanalizáciou a dopravným prístupom, k objektu Východné v súvislosti s dopravným napojením a kanalizáciou. V oboch týchto prípadoch žiadame zhodnotiť aj širšie vzťahy, vrátane predĺženia komunikácie Na pántoch. K objektu Račianska je podľa nášho názoru vhodnejšie ponechať to naďalej ako kancelárie, hlavne z dôvodu hluku a blízkeho dopravného železničného napojenia. So zámerom na výstavbu v lokalite Pekná cesta nesúhlasíme,“ informovala mestská časť Rača.

Pozitívny názor

V Ružinove majú vzniknúť nájomné byty na Bazovej ulici. Starosta Ružinova Martin Chren vníma zámer magistrátu pozitívne.

Priemyselný areál Technických služieb na Bazovej ulici koncepčne nezapadá do tohto prostredia – ak by tu vznikli mestské nájomné byty riešené rovnako ako zvyšok sídliska 500 bytov, teda ako plynulé pokračovanie bytových domov na Súťažnej a Budovateľskej ulici v obdobnej architektúre, znamenalo by to vlastne skvalitnenie prostredia aj pre súčasných obyvateľov. Je treba brať do úvahy, že dnes je táto plocha využívaná pre parkovanie, a preto nevyhnutnou súčasťou projektu musí byť dostatočný počet parkovacích plôch s veľkou rezervou,“ povedal Chren.

Urbanistická štúdia

Na základe výsledkov prerokovania v Komisii územného rozvoja v Dúbravke mestská časť súhlasí s pripomienkami so spracovaním urbanistickej štúdie nájomných bytov.

V zázemí Agátovej ulice podmieňuje kladné stanovisko na realizáciu budúcej bytovej zástavby (ktorú overí urbanistická štúdia) najmä predĺžením električkovej trate k železničnej trati Bratislava – Malacky (TIOP Lamačská Brána) so zastávkou v pešej dostupnosti riešeného územia a vybudovaním predĺženia Saratovskej ulice na cestu II/505 a následne na D2, čo môže prispieť k odbremeneniu dopravnej záťaže ulíc Saratovská, Alexyho a Harmincova,“ informovala Dúbravka.

Najmenej nájomných bytov

Bratislava má najmenší počet nájomných bytov zo všetkých hlavných miest Vyšehradskej štvorky (V4). Podľa európskej štatistiky chýba Bratislave 40-tisíc bytov. Plánujú tiež vytvoriť koncepciu s developermi aj finančnými skupinami, aby sa počet nájomných bytov v hlavnom meste zvýšil.

Mesto bude stavať vlastné nájomné byty, môžeme sa stať developermi, máme na to ľudí aj know how,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že do roku 2022 chcú mať rozpracovaných 722 ďalších bytov. Mesto chce výstavbu financovať aj z dotácií zo Štátneho fondu rozvoja bývania, z ktorej by hradili 70 percent nákladov.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X