Bratislavské univerzity a SAV podpísali memorandum o spolupráci, cieľom je tvoriť špičkovú vedu

Slovenska akademia vied ilustracna pixabay.jpg
ilustračná: pixabay

Cieľom spolupráce je tvoriť špičkovú vedu, ktorá bude celosvetovo konkurencieschopná.

Univerzita Komenského v Bratislave (UK), Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) a Slovenská akadémia vied (SAV) podpísali dnes na pôde UK memorandum o spolupráci v oblasti vedy. Ako na tlačovej konferencii informoval rektor UK Marek Števček, cieľom spolupráce je tvoriť špičkovú vedu, ktorá bude konkurencieschopná vo svete.

Podpis tohto memoranda je vyústením niekoľkomesačných snáh. Zmyslom je, aby sme sa z konkurentov stali spojencami. Chceme spolupracovať predovšetkým v troch oblastiach. V oblasti slovenskej vedy, slovenského vzdelávania a chceme taktiež koordinovať spoločné vyjadrenia k závažným spoločenským otázkam,“ približuje zámery spolupráce Števček.

Bratislavské univerzity a akadémia vied vytvoria vedecký klaster s cieľom zlepšiť poskytovanie vysokoškolského vzdelávania a prispieť k rozvoju vedy, vzdelanosti a kultúry spoločnosti. Poslaním vedeckého klastra bude najmä pozdvihnúť národný a medzinárodný profil inštitúcií a získať mimoriadne kvalitných študentov, vedcov, odborných zamestnancov, ako aj investície.

Spolupráca má obrovský význam

Svoje aktivity budú koordinovať, aby spolu tvorili špičkovú vedu porovnateľnú so svetom a aby podporili spoločenský, ekonomický, kultúrny a environmentálny blahobyt a prosperitu krajiny. „Slovensko nemá ani zlato, ani ropu, čo však Slovensko má, sú šikovní a vzdelaní ľudia. Potrebujeme preto zabezpečiť pre našu krajinu lepšiu budúcnosť. Práve z tohto dôvodu chceme vyslať jasný signál, že tieto tri inštitúcie chcú robiť spoločnú vedu a výskum,“ vysvetľuje rektor STU Miroslav Fikar.

Podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka predstavuje podpísanie tohto memoranda novú etapu spolupráce medzi vysokými školami a Slovenskou akadémiou vied. „Táto spolupráca má obrovský význam aj preto, že Slovensko sa trápi a borí s mnohými problémami, ako je odliv študentov do zahraničia či blízkosť Brna, ktoré nám kradne výskumných pracovníkov. Nástupom nového vedenia na týchto univerzitách sme našli racionálnu bázu na konkrétne kroky pre spoluprácu,“ konštatuje Šajgalík. Dúfa, že o pár rokov budeme môcť skonštatovať, že podpísanie tohto memoranda malo význam.

Väčšina vedy na Slovensku je tvorená prevažne pracovníkmi SAV, UK a STU. Ich vedci vyprodukujú viac ako 55 percent všetkých vedeckých publikácií evidovaných v databáze Web of Science spomedzi všetkých inštitúcií zo Slovenska. V prípade karentovaných publikácií je to až 70 percent celkovej slovenskej produkcie.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk