Bratislavské vinohrady musia mať určenú jasnú hranicu, aby nakoniec úplne nezmizli

čierne stavby, Fixle, Rača, vinohrady
archív: raca.sk

V posledných rokoch totiž na územiach vinohradov vyrástlo mnoho budov alebo nových obytných štvrtí.

Michal Drotován, starosta bratislavskej mestskej časti Rača, ktorá je známa svojimi vinohradmi, si myslí, že je nevyhnutné, aby sa presne stanovila čiara, kde sa začínajú vinice a zároveň, kde sa končia stavebné pozemky. „Mala by sa stanoviť definitívna hranica, ktorá bude platiť desiatky rokov. Ak sa dá stanoviť, že na danom území je les a nebude sa tam vôbec stavať, tak to isté musí platiť aj pre vinice,“ uviedol Michal Drotován.

Otázka budúcnosti vinohradov nie je zásadná len pre mestskú časť Rača, ale takisto aj pre Nové Mesto i Vajnory, kde sa takisto nachádza viacero vinohradov. Rača chce preto danú situáciu riešiť s ostatnými starostami, ale hlavne s novovzniknutým Metropolitným inštitútom Bratislavy. „Pre Raču je kľúčové, aby toto riešil metropolitný inštitút, lebo sa to týka aj Nového Mesta aj Vajnôr. Aby nenastala situácia, že kúsok územia bude zastavaný, potom zase kúsok vinice. Jednoducho treba urobiť cely pás vinohradov cez spomínané metské časti, lebo ako vysvetlíte majiteľom pozemkov z inej časti, že niekde vinice ostanú a inde nie,“ dodáva Drotován.

Bratislavský primátor Matúš Vallo má vo svojom programe aj otázku vinohradov. Jediné riešenie, ako celé územie vinohradov stabilizovať a dostať pod kontrolu, je vypracovanie urbanistickej štúdie za účasti mesta Bratislava, mestských častí Nové Mesto, Rača a Vajnory a mesta Svätý Jur pre celé územie vinohradov od časti Ahoj až po Svätý Jur. „So žiadnou ďalšou zmenou územia vinohradov na stavebné pozemky by som dovtedy nesúhlasil a ďalej by som postupoval striktne podľa výsledkov urbanistickej štúdie premietnutej do územného plánu,“ uviedol Vallo.

Uvidíme, aké budú reálne kroky, pretože my naozaj potrebujeme, aby metropolitný inštitút začal riešiť takéto veľké veci. Nech to neberie nikto osobne, ale myslím si, že napríklad téma viníc a celého tohto územia, ktoré ide cez tri mestské časti, je ďaleko dôležitejšia, ako napríklad Námestie slobody. Oceňujem, keď sa opraví Námestie slobody, ale stále tu bude. Ak sa ale zničia vinohrady a bude tam výstavba, tak nové vinohrady už tu viac nebudú,“ dodáva Drotován.

Rača patrí medzi najúspešnejšie vinohradnícke obce Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Prvá písomná zmienka o račianskych vinohradoch je už z roku 1237. K popularite račianskeho vína prispelo, keď Mária Terézia v roku 1767 udelila Račanom na račiansku Frankovku „dispozičné právo“, čo znamenalo, že sa mohla podávať na viedenskom cisárskom dvore.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk