Bratislavskí colníci odviedli vlani do štátneho rozpočtu viac ako 2,6 miliardy eur

colníci
Foto: ilustračné, SITA

Výber spotrebných daní bol 1,7 miliardy eur, výber DPH zhruba 885 mil. eur a výber cla na úrovni 7,2 mil. eur.

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava za rok 2021 odviedli do štátneho rozpočtu viac ako 2,6 miliardy eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská.

Z tejto sumy predstavoval výber spotrebných daní 1,7 miliardy eur, výber DPH bol zhruba 885 mil. eur a výber cla na úrovni 7,2 mil. eur,“ uviedla s tým, že bratislavskí colníci prekročili plán plnenia príjmov do štátneho rozpočtu o takmer 170 miliónov eur.

Clo a dane

CÚ Bratislava je podľa Rybanskej dlhé roky lídrom vo výbere cla a daní. Za colnú časť finančnej správy odviedol v minulom roku takmer 48 percent z celkových odvodov.

Geografická poloha je najvýznamnejším faktorom, ktorý sa podieľa na postavení tohto úradu, pretože tu sídli väčšina firiem s celoslovenskou pôsobnosťou a asi 30 percent všetkých daňových subjektov, ktoré podliehajú agende spotrebných daní,“ vysvetlila hovorkyňa.

Podľa nej bola situácia v porovnaní s rokom 2020 napriek pandémii koronavírusu stabilnejšia a CÚ Bratislava splnil plán odvodov na 106,8 percenta.

Vysoké odvody

Ku zvýšeniu výberu cla a DPH prišlo aj z dôvodu vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Tá je od 1. januára 2021 považovaná za tretiu krajinu a odvtedy sa na ňu vzťahujú platby cla a DPH. Podľa Rybanskej sa na zvýšení odvodov DPH najviac podpísal dovoz ropy z Ruska, a to o viac 119 mil. eur.

Colný úrad Bratislava zaznamenal vysoké odvody aj pri tovaroch z Veľkej Británie (45,7 mil. eur), výrazne vzrástol dovoz z Číny, Turecka a z Kórey,“ poznamenala s tým, že od spustenia projektu eCommerce v júli 2021, keď sa zmenili podmienky preclievania zásielok tovaru z územia mimo EÚ, bola vymeraná DPH vo výške 1,041 mil. eur.

Aj v tomto prípade štatistiky uvádzajú Čínu ako najčastejšiu krajinu odoslania, nasleduje Veľká Británia a na treťom mieste sú Spojené štáty americké,“ dodala.

Jednoznačný líder medzi CÚ

V oblasti spotrebných daní je CÚ Bratislava spomedzi deviatich CÚ jednoznačným lídrom. Jeho podiel na celkovom odvode spotrebných daní je až 74,5 percenta.

Najviac sa na tom podieľajú skoro miliardové odvody z minerálnych olejov (CÚ má podiel až 80,2 percenta) a ďalších viac ako 720 mil. eur tvoria odvody z tabaku a tabakových výrobkov (CÚ má 87,1 percentný podiel na týchto odvodoch),“ skonštatovala Rybanská.

Bratislavskí colníci majú výrazný podiel aj pri ďalších odvodoch spotrebných daní, ktoré však nie sú také vysoké, ako napríklad zemný plyn (63,2 percenta), elektrická energia (57,8 percenta) a víno (29,7 percenta). „Nezanedbateľný je aj odvod zo spotrebnej dane z liehu, ktorý je vo výške 25,6 mil. eur,“ uzavrela.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk