Bratislavskí colníci riešili neohlásenú prepravu vysokej hotovosti či dovoz neoznačených cigariet

Colnici peniaze obraz tabakove vyrobky.jpg
Foto: SITA/Colný úrad Bratislava

Prípady neohlásenej prepravy vysokej hotovosti či dovoz cigariet bez kontrolných známok riešili v tomto roku colníci na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika.

Colníci zaevidovali viacero prípadov, keď cestujúci prevážali viac ako 10-tisíc eur bez toho, aby to podľa zákona oznámili. Pri kontrolách využívajú aj pomoc služobného psa vycvičeného na vyhľadávanie bankoviek. „Každá fyzická osoba, ktorá vstupuje na územie EÚ a prepravuje peniaze v hotovosti v minimálnej výške 10 000 eur a viac, je povinná pri vstupe a výstupe z EÚ podľa colného zákona bez vyzvania písomne ohlásiť túto skutočnosť príslušnému hraničnému colnému úradu na predpísanom tlačive,“ informovala hovorkyňa Colného úradu Bratislava Drahomíra Adamčíková.

Túto povinnosť si napríklad nedávno nesplnila žena z Ruska, ktorá priletela z Moskvy, a mala pri sebe neprihlásených 21 900 eur v hotovosti. Za colný priestupok dostala pokutu.

COLNÍCI: Prevoz vysokej hotovosti a cigariet
Foto: SITA/Colný úrad Bratislava

Po prvýkrát colníci zachytili aj tabakové výrobky do elektronických cigariet. Išlo o 327 kusov bez kontrolných známok. V batožine ich ukrýval Čech, ktorý priletel na letisko z ukrajinského Kyjeva. Chcel prejsť bez preclenia, colníci však tovar našli, zaistili a cestujúcemu uložili pokutu.

COLNÍCI: Prevoz vysokej hotovosti a cigariet
Foto: SITA/Colný úrad Bratislava

Od konca minulého roka riešia aj prípad zaisteného obrazu ruského umelca, ktorý v príručnej batožine prevážal občan s dvojitým občianstvom – Kanady a Ruska. Chcel s ním nastúpiť na leteckú linku do Moskvy, colníci mu však obraz zaistili. Pri kontrole totiž vzniklo podozrenie, že tovar by mohol patriť medzi predmety kultúrnej hodnoty, čo sa neskôr aj potvrdilo.

Ako uviedla Adamčíková, povolenie na vývoz takýchto predmetov vydáva príslušné ministerstvo kultúry danej krajiny a cestujúcemu v tomto prípade chýbali. Keďže sa v súčasnosti preverujú aj ďalšie okolnosti tohto prípadu, výtvarné dielo zostáva naďalej v rukách colníkov.

COLNÍCI: Prevoz cenného obrazu
Foto: SITA/Colný úrad Bratislava

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk