Bratislavskí hasiči bojovali počas uplynulých dní hneď s niekoľkými požiarmi v kraji

Poziar hasici vinohrad.jpg
Foto: Hasičský a záchranný zbor - Bratislavský kraj

Päť požiarov vzniklo v bratislavských mestských častiach Rača a Nové Mesto a jeden v Modre v okrese Pezinok.

Hasiči z celého Bratislavského kraja zasahovali od utorkového popoludnia 16. augusta pri šiestich rozsiahlych požiaroch v prírodnom prostredí.

Ako informuje Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) Bratislavského kraja na sociálnej sieti, päť požiarov vzniklo v bratislavských mestských častiach Rača a Nové Mesto, a jeden v Modre v okrese Pezinok.

Pri požiaroch sa nikto nezranil. Na miesta udalostí bol privolaní zisťovateľ príčin vzniku požiarov – nie je možné vylúčiť ani konanie neznámej osoby,“ uvádzajú hasiči.

Požiar vinohradov

Prvý požiar ohlásili na Operačné stredisko Krajského riaditeľstva HaZZ v Bratislave niekoľko minút po 13.00 hod. ako požiar vinohradu na Horskej ulici v Bratislave, v blízkosti Peknej cesty.

Požiar sa v suchom svahovitom a ťažko prístupnom teréne rýchlo rozšíril a vznikli dva od seba nezávislé vzdialené požiare,“ priblížili hasiči.

V danom čase boli na operačné stredisko ohlásené ďalšie požiare na Mladej Garde, Odborárskej ulici a Račianskej ulici. Zásahy komplikovalo silné zadymenie a svahovitý, ťažko prístupný terén.

Horelo v koľajisku

Na Odborárskej ulici sa požiar šíril v koľajisku, čo malo za následok obmedzenie železničnej dopravy. Drevené podvaly urýchľovali šírenie požiaru.

Na Račianskej ulici požiar ohrozoval priestor farmy Kone-Krasňany, kde bolo potrebné evakuovať viaceré osoby. Plamene na danom mieste dosahovali miestami výšku až päť metrov,“ uvádzajú hasiči.

Pre dopravu vody na požiarovisko zriadili kyvadlovú dopravu. Na likvidáciu požiaru v Bratislave bola aktivovaná aj medzikrajská pomoc z Krajského riaditeľstva HaZZ v Trnave.

Profesionáli aj dobrovoľní hasiči

Okrem profesionálnych hasičov zasahovali pri udalostiach aj desiatky členov dobrovoľných hasičských zborov z Bratislavského a Trnavského kraja, rovnako aj hasiči zo Závodného hasičského útvaru Duslo, ktorí zasahovali v blízkosti areálu Duslo Bratislava.

Pri požiaroch v Bratislave bolo nasadených spolu viac ako 30 hasičských posádok, a teda viac ako 80 profesionálnych a dobrovoľných hasičov, vrátane príslušníkov zo Záchrannej brigády v Malackách,“ uviedli hasiči. Požiare zlikvidovali okolo 20.00, pričom hasiči požiarovisko následne ešte kontrolovali a vyhľadávali skryté ohniská.

Likvidácia na strnisku a vinohradoch

Krátko po 14.30 hod. začali hasiči z Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku likvidovať rozsiahly požiar strniska, kroviny a vinohradov v Modre.

Hasenie požiaru komplikoval silný a smer meniaci vietor, ako aj nedostupnosť terénu, skonštatovali hasiči s tým, že k požiaru sa neskôr presunulo aj niekoľko hasičských jednotiek, ktoré likvidovali požiar v Rači.

Zasahovalo celkovo osem hasičských posádok profesionálov z Bratislavy, Pezinka a Senca aj členovia siedmich dobrovoľných hasičských zborov obcí bratislavského i trnavského kraja.

Privolali aj vrtuľník

Na monitoring požiariska a zamedzenie ďalšieho šírenia požiaru privolali aj vrtuľník Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR s bambivakom a posádkou leteckých záchranárov z Hasičskej stanice Petržalka.

Požiar bol zlikvidovaný po polnoci. Privolaný expert určil, že požiar vznikol v dôsledku poľnohospodárskych prác traktora na strnisku,“ uzatvárajú hasiči.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk