Bratislavskí mestskí policajti začali využívať telové kamery, má to množstvo výhod

Príslušníčka mestskej polície s telovou kamerou Axon počas tlačového brífingu o využívaní telových kamier Mestskej polície Bratislava pred vysunutým pracoviskom mestskej polície v Podunajských Biskupiciach
Foto: SITA/Diana Černáková

V súčasnosti má MsP Bratislava k dispozícii 28 telových kamier, ktoré sú rozdelené po pracoviskách.

Mestská polícia (MsP) Bratislava začala v marci využívať telové kamery na Útvare zásahovej jednotky a kynológie a postupne ich rozširuje aj medzi hliadky na okresných veliteľstvách. Na tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia hlavného mesta a MsP.

Telové kamery využíva MsP Bratislava ako prvá veľká mestská polícia na Slovensku. Ich využívanie prináša množstvo výhod – predstavujú ochranu pre obyvateľov a pomáhajú chrániť policajtov počas výkonu služby.

V súčasnosti má MsP Bratislava k dispozícii 28 telových kamier (12 kamier po 620 eur bez DPH a 16 kamier po 678 eur bez DPH), ktoré sú rozdelené po pracoviskách MsP. Kamery si pripínajú príslušníci MsP na odev alebo taktickú vestu pri začiatku služby a po jej skončení ich vracajú do dokovacích staníc, ktoré stiahnu zábery z celého dňa a zariadenia nabijú pre ďalšiu službu.

Správanie počas zákroku

Telové kamery ovplyvňujú to, ako sa počas zákroku správa občan aj policajt,“ poznamenal primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že kamery preukázateľne redukujú agresívne správanie a poskytujú kvalitné dôkazy, vytvárajú väčšie nároky na profesionálny prístup policajtov, čím chránia verejnosť a zároveň aj samotných policajtov. „Vďaka kvalitnému záznamu vieme objektívne vyhodnotiť každý zákrok aj prípadné sťažnosti,“ doplnil primátor.

Už prvé skúsenosti podľa zástupcov MsP ukazujú, že akonáhle polícia agresívnych alebo vulgárnych priestupcov upozorní na to, že zákrok je monitorovaný kamerou, vzniknuté situácie riešia pokojnejšie.

Videá môžu slúžiť ako dôkazy pri riešení incidentov a sťažností, zároveň však môžu byť využité aj na výuku nových kolegov. Vďaka telovým kamerám tiež vyhodnocujeme postupy pri zákrokoch, ktoré následne môžeme prispôsobovať a skvalitňovať,“ doplnil náčelník MsP Bratislava Miroslav Antal.

Zdigitalizujú viacero úkonov

V rámci skvalitňovania MsP v Bratislave v roku 2021 otvorili nové operačné a kamerové centrum, ktoré prepojili s ostatnými zložkami integrovaného záchranného systému. To pomáha k skráteniu reakčných časov pri riešení situácií a k väčšej efektivite pri využívaní síl v uliciach Bratislavy.

S rozvojom pokračujeme naďalej, od začiatku roka 2023 pracujeme napríklad s vlastným informačným systémom, ktorý je prepojený na viacero databáz ministerstva vnútra a umožňuje nám efektívnejšiu prácu, napríklad pri kontrole odcudzených vozidiel, správe priestupkov a priestupcov,“ priblížili zástupcovia MsP a mesta.

Ďalším krokom je využitie informačného systému v uliciach Bratislavy hliadkami mestskej polície, kde v budúcnosti zdigitalizujú viacero úkonov, ktoré dnes vykonávajú manuálne.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk