Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislava výhlad mesto prijmy
Foto: ilustračné, GettyImages
22. októbra 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavskí poslanci rozhodli o prijatí bezúročnej finančnej výpomoci od štátu vo výške 9,3 milióna eur

Mestskí poslanci zároveň schválili obmedzenie čerpania účelového úveru na sumu 5 miliónov eur.

Hlavné mesto Bratislava príjme bezúročnú finančnú výpomoc od štátu vo výške 9,3 milióna eur. Rozhodli o tom bratislavskí poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Návratná finančná výpomoc sa poskytne do sumy výpadku dane z príjmov fyzických osôb za rok 2020, ktorej prognóza bola zverejnená Ministerstvom financií SR a predstavuje pre magistrát hlavného mesta sumu 9 308 872 eur,“ uvádza sa v materiáli zo zastupiteľstva.

Mestskí poslanci zároveň schválili obmedzenie čerpania účelového úveru mesta na sumu 5 miliónov eur v prípade prijatia finančnej výpomoci od štátu.

Úvery od bánk

Hlavné mesto navrhlo očakávané celkové rozpočtové dopady pandémie nového koronavírusu sanovať znížením bežného rozpočtu, znížením kapitálového rozpočtu, zapojením rezervného fondu a načerpaním nového úveru,“ uvádza magistrát.

V súlade s júnovým uznesením mestského zastupiteľstva boli uzatvorené tri úverové zmluvy – kontokorentná úverová zmluva s ČSOB na rok 2020 s úverovým limitom 10 miliónov eur, rámcová úverová zmluva na uzatvorenie kontokorentnej úverovej zmluvy s UniCredit Bank s úverovým limitom 10 miliónov eur a rámcová úverová zmluva s ČSOB v sume 20 miliónov eur.

Čerpanie uvedených kontokorentných úverov, ako aj čerpanie tranže z rámcového úveru od ČSOB nebolo k dnešnému dňu realizované,“ deklaruje mesto.

Bezúročná pôžička

Návratná finančná výpomoc je na rozdiel od uvedených zmluvných dojednaní bezúročnou, čím dochádza k úsporám na úrokoch oproti komerčným úverom, pričom ďalšou z jej výhod je odklad splácania s prvou splátkou v roku 2024,“ uvádza magistrát.

Schválením prijatia návratných zdrojov financovania vo výške 9,3 milióna eur za podmienok načerpania účelového úveru z platnej zmluvy do konca roka v limitovanej sume 5 miliónov eur dodrží hlavné mesto podmienky pre prijatie návratných zdrojov.

Podľa aktuálneho modelu dopadov a výhľadu do roku 2023 je aktuálna potreba čerpania účelového úveru nad rámec návratnej finančnej výpomoci pre rok 2020 potrebná na preklenutie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami rozpočtového roka v sume 5 miliónov eur,“ dodáva mesto.

Splátky pôžičky

Finančná pomoc od štátu je určená na vykrytie samosprávnych funkcií mesta, pričom musí byť použitá do konca roku 2020.

V zmysle schválených podmienok sa pôžička spláca v štyroch rovnomerných ročných splátkach v období rokov 2024 – 2027, pričom umožnené je aj predčasné splatenie celej istiny. Poskytnutie bezúročnej pôžičky je podmienené aktuálnou finančnou disciplínou konkrétnej samosprávy.

Vláda vyhradila na poskytnutie bezúročných pôžičiek samosprávam takmer 200 miliónov eur. Pôžičky sa budú poskytovať na základe žiadosti obce alebo vyššieho územného celku maximálne do výšky výpadku dane z príjmov fyzických osôb za rok 2020 podľa prognózy Ministerstva financií SR z júna 2020.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X