Bratislavskí poslanci sa jednozhlasne zhodli a schválili zonáciu mestských lesov, budú tak ochránené pred ťažbou, výstavbou a autami

Tatrovka lesopark nase karpaty mtbiker.jpg
Foto: www.facebook.com MTBiker

Všetci prítomní mestskí poslanci bratislavského zastupiteľstva sa v stredu jednohlasne zhodli na schválení zonácie mestských lesov v Bratislave.

Mestský lesopark sa rozdelí na tri zony, ktoré určia mestu jasné pravidlá využívania a starostlivosti o územie. Ťažba dreva a výstavba nových rekreačných prvkov v mestských lesoch bude povolená len v obmedzených oblastiach. Vďaka týmto obmedzeniam sa z bratislavského lesoparku stáva jedno z najvýznamnejších miest pre ochranu prírody v celých Malých Karpatoch.

Schválením zonácie tak vzniklo najväčšie súvislé územie bez ťažby dreva na západnom Slovensku. „Som rád, že sa nám v tak krátkom čase podarilo splniť ďalší veľký sľub, ktorý sme dali Bratislavčankám a Bratislavčanom – ochrana mestských lesov a posilnenie ich rekreačnej funkcie. Teším sa, že bratislavský lesopark môže byť vzorom pokiaľ ide o podporu rekreácie a ochranu prírody a bol by som rád, ak by sa stal inšpiráciou aj pre štátne lesy,“ uviedol primátor Bratislavy, Matúš Vallo.

Vallo primator bratislava.jpg
Zdroj: bratislava.sk

Na viac ako polovici územia, ktoré sa bude nazývať „zóna kľudu“, bude zakázaná ťažba dreva, stavanie alebo pohyb áut. Hlavnými funkciami tejto zóny bude ochrana prírody a rekreácia v nenarušenom prírodnom prostredí. Práve o túto časť mestských lesov majú Bratislavčania najväčší záujem.

Nadväzuje na ňu druhá zóna, „zóna rekreácie, ochrany prírody a lesného hospodárstva“, ktorá vyzerá ako klasický, pokojnejší les. V tejto zóne sa obmedzí ťažba dreva.

Najnavštevovanejšia časť bratislavských lesov bude tzv. „zóna intenzívnej rekreácie“. Patria sem miesta ako Partizánska lúka, Kamzík, Horáreň Krasňany alebo Kačín. V tejto zóne bude povolené postaviť okrem existujúcich rekreačných atrakcií aj ďalšie atrakcie pre návštevníkov.

Zonacia_mapa.jpeg
Zdroj: bratislava.sk

Všetky zóny budú udržiavané a budú v nich odstraňované nebezpečné či spadnuté stromy v tesnej blízkosti turistických a cyklistických trás. Rovnako na celom území ostáva zachovaná možnosť voľného pohybu osôb či zberu lesných plodov. Zonáciou nepribúdajú žiadne zákazy pre návštevníkov, nové pravidlá sa stanovujú len pre manažment územia a ťažbu dreva.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk