Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tatrovka lesopark nase karpaty mtbiker.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com MTBiker
7. marca 2019 InéŽivotný štýl v Bratislave od BratislavaDen.skTS BratislavaDen.sk Diskusia()

Bratislavskí poslanci sa jednozhlasne zhodli a schválili zonáciu mestských lesov, budú tak ochránené pred ťažbou, výstavbou a autami

Všetci prítomní mestskí poslanci bratislavského zastupiteľstva sa v stredu jednohlasne zhodli na schválení zonácie mestských lesov v Bratislave.

Mestský lesopark sa rozdelí na tri zony, ktoré určia mestu jasné pravidlá využívania a starostlivosti o územie. Ťažba dreva a výstavba nových rekreačných prvkov v mestských lesoch bude povolená len v obmedzených oblastiach. Vďaka týmto obmedzeniam sa z bratislavského lesoparku stáva jedno z najvýznamnejších miest pre ochranu prírody v celých Malých Karpatoch.

Schválením zonácie tak vzniklo najväčšie súvislé územie bez ťažby dreva na západnom Slovensku. „Som rád, že sa nám v tak krátkom čase podarilo splniť ďalší veľký sľub, ktorý sme dali Bratislavčankám a Bratislavčanom – ochrana mestských lesov a posilnenie ich rekreačnej funkcie. Teším sa, že bratislavský lesopark môže byť vzorom pokiaľ ide o podporu rekreácie a ochranu prírody a bol by som rád, ak by sa stal inšpiráciou aj pre štátne lesy,“ uviedol primátor Bratislavy, Matúš Vallo.

Vallo primator bratislava.jpg
Zdroj: bratislava.sk

Na viac ako polovici územia, ktoré sa bude nazývať „zóna kľudu“, bude zakázaná ťažba dreva, stavanie alebo pohyb áut. Hlavnými funkciami tejto zóny bude ochrana prírody a rekreácia v nenarušenom prírodnom prostredí. Práve o túto časť mestských lesov majú Bratislavčania najväčší záujem.

Nadväzuje na ňu druhá zóna, „zóna rekreácie, ochrany prírody a lesného hospodárstva“, ktorá vyzerá ako klasický, pokojnejší les. V tejto zóne sa obmedzí ťažba dreva.

Najnavštevovanejšia časť bratislavských lesov bude tzv. „zóna intenzívnej rekreácie“. Patria sem miesta ako Partizánska lúka, Kamzík, Horáreň Krasňany alebo Kačín. V tejto zóne bude povolené postaviť okrem existujúcich rekreačných atrakcií aj ďalšie atrakcie pre návštevníkov.

Zonacia_mapa.jpeg
Zdroj: bratislava.sk

Všetky zóny budú udržiavané a budú v nich odstraňované nebezpečné či spadnuté stromy v tesnej blízkosti turistických a cyklistických trás. Rovnako na celom území ostáva zachovaná možnosť voľného pohybu osôb či zberu lesných plodov. Zonáciou nepribúdajú žiadne zákazy pre návštevníkov, nové pravidlá sa stanovujú len pre manažment územia a ťažbu dreva.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X