Bratislavskí študenti excelovali v súťaži Active House Award, získali až dve ceny

sutaz-architekti-bratislava-stu-gettyimages.jpg
Foto: Ilustračné, GettyImages

Porota hodnotila nielen kvalitu architektonického a urbanistického riešenia, ale aj prácu s denným svetlom, prísunom čerstvého vzduchu, hospodárením s energiami a celkový dosah na životné prostredie.

Študenti architektúry vo svojich návrhoch v rámci súťaže Active House Award predstavili nový pohľad na architektúru budúcnosti. Úlohou bolo navrhnúť koncept stavby určenej na bývanie, ktorá prináša inovatívne riešenie a funguje v súlade s princípmi aktívneho domu. Ako informovala Petra Liptajová, do súťaže sa prihlásilo 78 študentov z piatich vysokých škôl zo Slovenska a Českej republiky.

Na treťom mieste sa umiestnili Lucia Blahová a Andrej Vojtko zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU). Druhé miesto obsadila Lucia Hrdlovičová, taktiež z STU. Na Slovensko putovala tiež cena poroty, ktorú získal Martin Horvát spolu s Matúšom Hornyákom z Technickej univerzity v Košiciach. Medzi súťažiacich rozdelili organizátori 3 800 eur.

Trojčlenná odborná porota hodnotila nielen kvalitu architektonického a urbanistického riešenia, ale aj prácu študentov s denným svetlom, prísunom čerstvého vzduchu, hospodárením s energiami a celkový dosah na životné prostredie.

Súťaž Active House Award dáva každoročne študentom vysokých škôl príležitosť zamyslieť sa nad návrhom stavieb rôzneho zamerania. Tento ročník potvrdil, že bývanie je jednou z najťažších disciplín v architektúre. Skĺbiť novú víziu, nový architektonický princíp s predstavou človeka o pohodlí, výhľade, súkromí a s ekonomickou rozvahou, nie je ľahká úloha. Videli sme množstvo zaujímavých myšlienok, ako by mohol vyzerá rozvoj bývania – bez urbanistického, environmentálneho alebo kultúrneho zaťaženia,“ povedala hlavná architektka spoločnosti VELUX Klára Bukolská.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk