Bratislavský dobový piknik ponúka možnosť piknikovať ako pred 100 rokmi

Piknik pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

V čase sa chcú vrátiť organizátori Bratislavského dobového pikniku, ktorý zasadili do obdobia prvej polovice minulého storočia a do krásneho prostredia Medickej záhrady, v ktorej piknikovali aj dávni majitelia priľahlého Aspremontovho letného paláca.

V sobotu 24. júna od 12. do 21. hodiny sa Medická záhrada prenesie v čase o pomyselných 100 rokov do minulosti a Bratislavský dobový piknik inšpirovaný obdobím rokov 1900 – 1950 privíta návštevníkov programom plným autentických hudobných zoskupení, možnosťou nechať si spraviť dobovú vizáž, fotoateliérom či večernou tančiarňou pod hviezdami v duchu swingu.

Ako hovoria organizátori podujatia, „chceme do súčasnosti preniesť nostalgickú atmosféru doby, kedy dámy chodili v elegantných klobúkoch a páni boli gentlemanmi.“ Bolo zvykom, že cez víkendy chodili rodiny doobeda piknikovať do prírody, poobede na čaj o piatej do kaviarní v mestských záhradách a večer na tančiareň pod holým nebom na terase viechy.

Zoberte si deku po babičke, vyvetrajte piknikové košíky, pohľadajte kolky či badmintonové rakety, mobily nechajte doma a strávte príjemný deň tak ako naši starí rodičia v časoch svojej mladosti. Ak k tomu vytiahnete zo skríň aj odevný kúsok z daného obdobia, o to viac sa budete cítiť ako v dobe dávnominulej.

„Myšlienku na veľký celomestský dobový piknik sme nosili v hlave už niekoľko rokov a tento rok sa ju konečne podarilo vďaka partnerom aj zrealizovať. Pre návštevníkov sme pripravili vysoko kvalitný program počas celého dňa. Môžete sa tešiť na koncerty hudobných zoskupení Fats Jazz Band, C a K. Orchester, Saxophone Syncopators a Paper Moon Trio, ktoré hrajú autenticky hudbu rôznych dekád minulého storočia. Počas pikniku sa návštevníci môžu naučiť základné kroky tanca charleston či lindy hop od lektorov bratislavských tanečných škôl Charlie Dance Studio a B‐Swing a na záver sme pripravili swingovú tančiareň pod hviezdami s orchestrom Fats Jazz Band, ktorý zahrá na najlepšie americké swingové šlágre, ale aj slovenské tangá či foxtrotty,“ prezradila o pozadí zrodu tejto myšlienky a o programe jedna z organizátoriek Jana Dekánková z občianskeho združenia Swingmánia.

Na doplnenie dobovej atmosféry budú počas dňa dve módne prehliadky historizujúcich a originálnych odevov z obdobia rokov 1900 až 1950 a pristavené budú aj vintage motorizované bicykle od výrobcov Furka Motors. Taktiež bude pre záujemcov pripravená aj zóna premien, kde návštevníkov upravia dámy z KVH Zolium do dobovej vizáže a nakoniec sa môžu odfotiť vo fotokútiku a odniesť si domov takúto milú foto‐pamiatku.

„Bolo by úžasné, keby ľudia prišli na piknik aspoň s jedným módnym doplnkom, ktorý by bol či už inšpirovaný, alebo aj originálny z danej doby. V poslednom čase vnímame veľkú vlnu nadšenia pre vintage alebo retro medzi obyvateľmi Bratislavy a veríme, že mnoho návštevníkov príde odetých do 20‐tych, či 40‐tych rokov od hlavy až po päty,“ dodali ostatné dve členky organizačného tímu, Zuzana Hrašková a Marta Augustínová.

Veľmi dôležitou myšlienkou Bratislavského dobového pikniku je edukácia o histórii Bratislavy a dobrovoľná zbierka na obnovu jednej z historických pamiatok Bratislavy. V areáli Medickej záhrady budú umiestnené panely s historickými zaujímavosťami o dianí v Bratislave v období prvej polovice minulého storočia, na ktorých organizátori spolupracujú s občianskym združením Bratislavské rožky. Takisto dostanú priestor na prezentáciu neziskové organizácie a združenia, ktoré sa venujú edukácii, obnove alebo okrášľovaniu historickej Bratislavy.

Bratislavský dobový piknik je súčasťou celomestského Urban Art Festivalu, ktorý v sobotu 24. júna zaplní všetky ulice a námestia Bratislavy. Vstup na piknik je voľný.

Program:

12.00 C. a K. orchester
13.00 Módna prehliadka 1900 – 1918 – Elijana Kostýmové štúdio
13.30 Paper Moon Trio
15.00 Saxophone Syncopators
16.30 Bratislavské rožky – prednáška o živote v medzivojnovej Bratislave
17.30 Babičko, nauč mě charleston – tanečný workshop Charlie dance studio
18.00 Fats Jazz Band – tančiareň s hudbou 20. rokov
19.00 Módna prehliadka 1920 – 1950 – KVH Zolium
19.30 V rytme swingu – tanečný workshop tanečnej školy B‐Swing
20.00 Fats Jazz Band – tančiareň pod hviezdami na hudbu 30. a 40. rokov

Piknik program.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk