Bratislavský kraj ako iniciátor stratégie inteligentných regiónov

mesto bratislava ilustračná
Foto: ilustračné, Mesto Bratislava

Pri jej tvorbe, ale aj pri iných opatreniach, sa inšpiruje poľským Mazovským vojvodstvom, s ktorým si už dlhoročne vymieňajú skúsenosti a nápady

Tému „smart cities“ alebo „smart region“ považuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) za významnú. Kraj je v procese prípravy vlastnej stratégie inteligentného regiónu, pričom táto stratégia spočíva v riešeniach smerujúcich k „zefektívneniu procesov a zavádzaniu inteligentných opatrení v regióne„, uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa BSK Lucia Forman. O tejto téme, ale aj o iných, sa BSK radí s poľským Mazovským vojvodstvom, s ktorým si navzájom vymieňajú skúsenosti a nápady.

Spolupráca a inšpirácia

Bratislavský kraj spolupracuje s Mazovským vojvodstvom dlhé roky, napriek veľkému rozdielu v počte obyvateľov v týchto regiónoch. Mazovské vojvodstvo má viac ako päť miliónov obyvateľov, kým BSK približne 600-tisíc. „Boli sme veľmi prekvapení pomerne rýchlym mechanizmom zazmluvňovania projektov, ktorý v Mazovskom vojvodstve funguje a vyznačuje sa výrazne kratšími lehotami, ako v prípade Slovenska“, uviedla Lucia Forman s tým, že výzvy, ktorým oba regióny čelia, sú podobné – investujú predovšetkým do podpory základnej infraštruktúry.

Spoluprácu je, podľa slov Lucie Forman, najviac cítiť na pôde Európskeho výboru regiónov, v ktorom pôsobí predseda BSK Juraj Droba aj mazovský maršálek Adam Struzik. „Kým predseda BSK pripravuje stanovisko na tému metropolitných regiónov EÚ a ich postavenia v budúcej kohéznej politike, Struzik sa venuje príprave regionálnych rozvojových stratégií a ich previazaniu na kohéznu politiku po roku 2020“, uviedla Forman s tým, že obaja pracujú na témach, ktoré spolu úzko súvisia. Ďalším príkladom spolupráce BSK a Mazovského vojvodstva je spoločný lobing za to, aby aj regióny, ktoré sú označené za viac rozvinuté, boli naďalej oprávnené čerpať zdroje z fondov EÚ aj po roku 2020.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom