Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
mesto bratislava ilustračná
Foto: ilustračné, Mesto Bratislava

Bratislavský kraj ako iniciátor stratégie inteligentných regiónov

Pri jej tvorbe, ale aj pri iných opatreniach, sa inšpiruje poľským Mazovským vojvodstvom, s ktorým si už dlhoročne vymieňajú skúsenosti a nápady

Tému „smart cities“ alebo „smart region“ považuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) za významnú. Kraj je v procese prípravy vlastnej stratégie inteligentného regiónu, pričom táto stratégia spočíva v riešeniach smerujúcich k „zefektívneniu procesov a zavádzaniu inteligentných opatrení v regióne„, uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa BSK Lucia Forman. O tejto téme, ale aj o iných, sa BSK radí s poľským Mazovským vojvodstvom, s ktorým si navzájom vymieňajú skúsenosti a nápady.

Spolupráca a inšpirácia

Bratislavský kraj spolupracuje s Mazovským vojvodstvom dlhé roky, napriek veľkému rozdielu v počte obyvateľov v týchto regiónoch. Mazovské vojvodstvo má viac ako päť miliónov obyvateľov, kým BSK približne 600-tisíc. „Boli sme veľmi prekvapení pomerne rýchlym mechanizmom zazmluvňovania projektov, ktorý v Mazovskom vojvodstve funguje a vyznačuje sa výrazne kratšími lehotami, ako v prípade Slovenska“, uviedla Lucia Forman s tým, že výzvy, ktorým oba regióny čelia, sú podobné – investujú predovšetkým do podpory základnej infraštruktúry.

Spoluprácu je, podľa slov Lucie Forman, najviac cítiť na pôde Európskeho výboru regiónov, v ktorom pôsobí predseda BSK Juraj Droba aj mazovský maršálek Adam Struzik. „Kým predseda BSK pripravuje stanovisko na tému metropolitných regiónov EÚ a ich postavenia v budúcej kohéznej politike, Struzik sa venuje príprave regionálnych rozvojových stratégií a ich previazaniu na kohéznu politiku po roku 2020“, uviedla Forman s tým, že obaja pracujú na témach, ktoré spolu úzko súvisia. Ďalším príkladom spolupráce BSK a Mazovského vojvodstva je spoločný lobing za to, aby aj regióny, ktoré sú označené za viac rozvinuté, boli naďalej oprávnené čerpať zdroje z fondov EÚ aj po roku 2020.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X