Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
Foto: ilustračné, pixabay.com
14. decembra 2019 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavský kraj bude na budúci rok hospodáriť približne s 210 miliónmi eur

Najväčšia časť výdavkovej stránky rozpočtu sa týka vzdelávania.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude v roku 2020 hospodáriť so sumou približne 210 miliónov eur. Ako uviedol hlavný kontrolór kraja Milan Marušák, historicky prvýkrát rozpočet BSK prekročil 200 miliónov eur. Budúcoročný rozpočet schválili krajskí poslanci na dnešnom zasadnutí jednomyseľne.

Najväčšia časť výdavkovej stránky rozpočtu sa týka vzdelávania, do tohto sektora pôjde z krajského rozpočtu takmer 76 miliónov eur.

Na strane príjmov sme sa museli vysporiadať so zvýšením nezdaniteľnej časti základu dane, čo znamená stratu asi piatich miliónov eur, či napríklad s 10-percentným zvýšením miezd zamestnancov,“ uviedol na zasadnutí krajského zastupiteľstva vedúci oddelenia rozpočtu Úradu BSK Marek Vlčej.

Verejná doprava

Predseda finančnej komisie BSK István Pomichal ocenil navrhnutý materiál pre zapracovanie historických dát. „Chcel by som upriamiť pozornosť na kolónku s názvom OS 2019, čo predstavuje očakávaný stav rozpočtu 2019 ku 31. decembru,“ vysvetlil Pomichal. Tento stav nie je totožný so schváleným navrhnutým rozpočtom 2019 z dôvodu viacerých zmien počas roka.

Ako uviedli v materiáli návrhu rozpočtu, viac ako 33 miliónov eur z budúcoročného rozpočtu kraja vyčlenili na program Sociálne zabezpečenie, čiže na financovanie zariadení sociálnych služieb. Ide napríklad o zariadenia ako Domov sociálnych služieb (DSS) pre deti a dospelých Kampino, DSS pre dospelých Báhoň či DSS pre deti a dospelých Integra.

Vyše 21 miliónov eur plánuje BSK minúť v budúcom roku na zatraktívnenie a zvýšenie konkurencieschopnosti verejnej dopravy. Z uvedenej čiastky zafinancujú podprogramy rozpočtu Autobusová doprava a Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji (IDS BK). Do IDS BK pôjde celkovo takmer milión eur.

Čo sa týka investičných projektov, kraj chce napríklad obnoviť cestu druhej triedy Pernek – Kuchyňa – Rohožník za vyše štyroch miliónov eur či revitalizovať cestu tretej triedy Chorvátsky Grob – Čierna Voda za vyše milióna eur.

Časť pre Prešov

Bratislavský samosprávny kraj tiež vyčlenil ešte z tohtoročného rozpočtu 20-tisíc eur, ktoré pošle Prešovu ako pomoc pre rodiny obetí minulotýždňovej tragédie. Rovnako tak spravilo aj samotné mesto Bratislava na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve.

Nešťastie sa stalo v piatok 6. decembra v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove a má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. V Prešove naďalej platí vyhlásená mimoriadna situácia.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X