Bratislavský kraj bude v novom roku hospodáriť s takmer 200 miliónmi eur

peniaze-bratislavsky-kraj-ma-schvaleny-rozpocet-na-novy-rok
Foto: ilustračné, GettyImages

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude v nasledujúcom roku hospodáriť s viac ako 190 miliónmi eur. Rozhodli o tom na piatkovom zasadnutí zastupiteľstva krajskí poslanci.

Najviac peňazí plánuje kraj investovať do školstva. Na vzdelávanie a školy chce dať takmer 65 miliónov eur, ktoré pôjdu napríklad na rozvoj existujúcich a vytváranie nových centier odborného vzdelávania, na školské stravovanie, školské ubytovanie, ale aj voľnočasové aktivity.

Jednou z oblastí, kam pôjde na budúci rok z rozpočtu BSK značná suma peňazí, je aj sociálna oblasť. Do nej kraj investuje viac ako 25 miliónov eur, ktorými podporí hlavne štrnásť zariadení sociálnych služieb vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Takmer 20 miliónov eur investuje kraj do dopravy, pôjdu na autobusovú, železničnú ako aj Bratislavskú integrovanú dopravu. V roku 2019 bude kraj tiež opravovať, do ktorých investuje viac ako 7 miliónov eur.

Podľa finančného riaditeľa na Úrade BSK Ivana Bošňáka schválili poslanci dobrý vyrovnaný rozpočet. „Rozpočet je však v priebehu roka meniteľný a my sme pre zmenu pripravení stretnúť sa,“ uviedol na brífingu po skončení zastupiteľstva Bošňák. Dodal, že priority vedia zmeniť a keby prišlo viac daňových príjmov, tak kraj sa môže pustiť do viacerých akcií a financovať sektory, ktoré to potrebujú.

„Musím povedať, že BSK šetrí sám na sebe, teda na prevádzke. V prvých dvoch rokoch môjho mandátu budú priemerné náklady na chod úradu v rovnakej výške ako v poslednom roku prechádzajúceho vedenia. V roku 2018 boli celkové mzdové náklady úradu o päť percent nižšie ako rok predtým. Kraj šetrí aj verejnými obstarávaniami na nákladoch na investičné projekty, v roku 2018 ide pri investíciách za desať miliónov eur o úsporu dvoch miliónov eur a v tomto chceme aj naďalej pokračovať,“ povedal predseda BSK Juraj Droba k schválenému rozpočtu.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk