Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavsky kraj skolstvo skoly stredne vzdelavanie.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: bratislavskykraj.sk
11. septembra 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Bratislavský kraj chce zvyšovať kvalitu škôl a ohodnotenie školských zamestnancov

Na zastupiteľstve schválili aktualizovanú verziu Regionálnej stratégie výchovy a vzdelávania.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) chce zvyšovať kvalitu škôl a ohodnotenie školských zamestnancov.

Na dnešnom zastupiteľstve BSK to uviedol predseda samosprávneho kraja Juraj Droba pri príležitosti schválenia aktualizovanej verzie Regionálnej stratégie výchovy a vzdelávania (RSVV).

Súčasná aktualizácia je spracovaná na základe údajov za školský rok 2020/2021 zo všetkých dostupných zdrojov a databáz a aj z našich vlastných údajov,“ ozrejmil predseda BSK.

Otvorená komunikácia

V základných princípoch sa chce RSVV v stredných školách v BSK na roky 2019 – 2022 aj naďalej sústreďovať na otvorenú komunikáciu s partnermi tak, aby sa zapojil čo najväčší počet aktérov do procesu skvalitňovania školstva na území kraja.

Cieľom je hľadať spoločné riešenia v prospech žiakov, učiteľov a škôl na území BSK pre vytváranie rovnocenných podmienok na rozvoj výchovy a vzdelávania na všetkých školách v BSK, bez ohľadu na typ či zriaďovateľa,“ poznamenala samospráva.

Kvalitné siete škôl

Kľúčovou zostáva aj zachovanie regionálnej a sociálnej dostupnosti v zmysle zabezpečenia kvalitnej siete stredných škôl na území kraja.

Nakoľko sú stredné školy výrazným nositeľom vzdelávania a vzdelanosti, ich zachovanie aj v jednotlivých regiónoch kraja sú dôležité pre rozvoj územia. Minimalizovanie vzdialeností, ktoré musia žiaci dochádzať do škôl, má zároveň pozitívny dopad na odľahčenie nárokov na dopravnú infraštruktúru v najvyťaženejšom čase,“ vysvetľuje BSK.

Zvyšovanie ohodnotenia

Kraj chce pokračovať aj vo zvyšovaní ohodnotenia a postavenia učiteľov a zamestnancov škôl a školských zariadení BSK.

Napriek tomu, že v rámci preneseného výkonu štátnej správy nesie zodpovednosť za stanovenie mzdového ohodnotenia učiteľov a zamestnancov škôl štát, BSK bude v rámci svojich zákonných kompetencií vyvíjať maximálne úsilie na jeho zlepšenie,“ priblížil Droba.

BSK nedávno zaviedol benefity pre zamestnancov ako napríklad preplácanie mimovyučovacej činnosti, príplatok za vyučovanie v bilingválnych a inovatívnych odboroch či za adaptačné vzdelávanie.

Doplňujúce štúdium

Kraj prepláca učiteľom jazykové vzdelávanie aj doplňujúce pedagogické štúdium.

Jedným z nových benefitov bude príspevok na dopravu. Regionálna stratégia bude prerokovaná v Krajskej rade pre odborné vzdelávanie a prípravu a v Územnej školskej rade na ich najbližšom rokovaní.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X