Bratislavský kraj chce zvyšovať kvalitu škôl a ohodnotenie školských zamestnancov

Bratislavsky kraj skolstvo skoly stredne vzdelavanie.jpg

Na zastupiteľstve schválili aktualizovanú verziu Regionálnej stratégie výchovy a vzdelávania.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) chce zvyšovať kvalitu škôl a ohodnotenie školských zamestnancov.

Na dnešnom zastupiteľstve BSK to uviedol predseda samosprávneho kraja Juraj Droba pri príležitosti schválenia aktualizovanej verzie Regionálnej stratégie výchovy a vzdelávania (RSVV).

Súčasná aktualizácia je spracovaná na základe údajov za školský rok 2020/2021 zo všetkých dostupných zdrojov a databáz a aj z našich vlastných údajov,“ ozrejmil predseda BSK.

Otvorená komunikácia

V základných princípoch sa chce RSVV v stredných školách v BSK na roky 2019 – 2022 aj naďalej sústreďovať na otvorenú komunikáciu s partnermi tak, aby sa zapojil čo najväčší počet aktérov do procesu skvalitňovania školstva na území kraja.

Cieľom je hľadať spoločné riešenia v prospech žiakov, učiteľov a škôl na území BSK pre vytváranie rovnocenných podmienok na rozvoj výchovy a vzdelávania na všetkých školách v BSK, bez ohľadu na typ či zriaďovateľa,“ poznamenala samospráva.

Kvalitné siete škôl

Kľúčovou zostáva aj zachovanie regionálnej a sociálnej dostupnosti v zmysle zabezpečenia kvalitnej siete stredných škôl na území kraja.

Nakoľko sú stredné školy výrazným nositeľom vzdelávania a vzdelanosti, ich zachovanie aj v jednotlivých regiónoch kraja sú dôležité pre rozvoj územia. Minimalizovanie vzdialeností, ktoré musia žiaci dochádzať do škôl, má zároveň pozitívny dopad na odľahčenie nárokov na dopravnú infraštruktúru v najvyťaženejšom čase,“ vysvetľuje BSK.

Zvyšovanie ohodnotenia

Kraj chce pokračovať aj vo zvyšovaní ohodnotenia a postavenia učiteľov a zamestnancov škôl a školských zariadení BSK.

Napriek tomu, že v rámci preneseného výkonu štátnej správy nesie zodpovednosť za stanovenie mzdového ohodnotenia učiteľov a zamestnancov škôl štát, BSK bude v rámci svojich zákonných kompetencií vyvíjať maximálne úsilie na jeho zlepšenie,“ priblížil Droba.

BSK nedávno zaviedol benefity pre zamestnancov ako napríklad preplácanie mimovyučovacej činnosti, príplatok za vyučovanie v bilingválnych a inovatívnych odboroch či za adaptačné vzdelávanie.

Doplňujúce štúdium

Kraj prepláca učiteľom jazykové vzdelávanie aj doplňujúce pedagogické štúdium.

Jedným z nových benefitov bude príspevok na dopravu. Regionálna stratégia bude prerokovaná v Krajskej rade pre odborné vzdelávanie a prípravu a v Územnej školskej rade na ich najbližšom rokovaní.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk